nav-left cat-right
cat-right

Nábytek do obývacího pokoje

Dobře zvažte, kolik nábytku budete v budoucnu potřebovat. Různé stolečky a malé skříňky na roztomilé kýčovité hračičky se vám zprvu mohou zdát jako nezbytné, ale zabírají místo, které můžete upotřebit jinak. Samozřejmě také hodně záleží na velikosti vašeho obývacího pokoje a na funkcích, které má především plnit. 

Ve vzdušném a prostorném pokoji decentně ozdobeném prosklenou skříňkou se budou vaši známí a přátelé cítit dobře, ale vy v něm nenaleznete tu správnou útulnost. Naopak v malém pokoji přeplněném věcmi dle vaší obliby se budete cítit skutečně „doma“, ale návštěva se může cítit stísněně, a proto je lepší držet se v malých prostorech nábytku elegantního, ale hlavně funkčního.

Uvažujte také nad tím, jak se vám bude chtít obývací pokoj uklízet – několik užívaných rovných ploch nemusíte uklízet tak často a intenzivně jako skříně zarovnané drobnostmi (tzv. lapači prachu). Výhodou větších pokojů je také možnost lepší manipulace s obývací stěnou – nemusí být postavena jednolitě až ke stropu, ale můžete si s ní pohrát, udělat ji členitější a více vyhovující vašim představám.

Co si určitě pořídit?

Jestliže nemáte nějaké speciální požadavky na vybavení obývacího pokoje, pak byste určitě měli počítat se sedací soupravou a k ní vhodným stolem, dostatečným množstvím úložných prostor (jak funkčních, tak dekorativních), prostorem pro veškerou techniku (např. hifi věž, televize a DVD přehrávač) a jejího příslušenství (CD, DVD, VHS kazety). Do obývacího pokoje je také vhodná nějaká knihovnička se speciálním místem pro fotoalba (pokud jste je tedy už dříve všechny nedigitalizovali).

Velmi vkusným nábytkem a zároveň užitečnou částí úložných prostor jsou police. Kromě samostatných polic můžete zakoupit celé různě tvarované sestavy, které si snadno můžete rozestavit podle vašich potřeb. Policím v poslední době také vládnou módní kostky – desky složené do tvaru čtverce a ve třech nebo více kusech pověšené na zeď. Hlavní nevýhodou poli je, že vše co je na nich uloženo, musíte nějakým způsobem aranžovat.

Materiál nábytku

Rozhodně dobrou volbou pro vás obývák je nábytek celomasivní – je příjemný na pohled i na dotek. Bohužel, i když k vám do domu vnese kus přírody, tak také provětrá vaše peněženky. Naštěstí však nábytkářský průmysl vyrábí téměř dokonalé imitace – při použití masivního dřeva a dýhy jsou horní desky a čelní plochy z masivu a práce s dýhami je dnes natolik přesná, že téměř nepoznáte rozdíl a přitom ušetříte.

Určitou alternativou je také nábytek zcela dýhovaný – je dostatečně kvalitní, na pohled hezký a také levný, ale na dotek to přece jen není masiv. Mezi často objednávané dřevěné dýhy patří samozřejmě buk, dub, smrk, javor a bříza, ale překvapivě také americká třešeň a různé exotické typu macore či wenge. Většinu z nich si také můžete nechat namořit do různých odstínů – od světlých až po blížící se černé.

Poslední vcelku častou volbou je nábytek z lamina – je levný a kvalitní a imitace dřeva v poslední době velmi pokročila, takže si určitě vyberete. Nábytek z lamina je odolný a dobře se udržuje, ale dejte si pozor, jestli je opatřen ABS hranami.

Kvalita nábytku

Pokud máte tu možnost, vezměte sebou na nákupy odborníka nebo alespoň věci znalého, protože ne vždy musí kvalita dosahovat vašich představ. U naprosté většiny nábytku vyrobeného českým výrobcem s tradicí a dobrým jménem byste však neměli udělat chybu.

Moderní trendy

Přestože se většina z nás stále nemůže zbavit potřeby dřevěného nábytku, začíná se postupně rozmáhat trend nahrazování všeho dřevěného kombinací sklo a kov. Čtverce a obdélníky jsou už pasé, začínají je nahrazovat jiné geometrické tvary s ostrými hranami. Rozhodně však myslete při pořizování takovýchto výsledků na celkovou koncepci pokoje. Ke dřevěné obývací stěně pravděpodobně kovový dodekahedron pasovat nebude. Stolek ze skla a kovu k čalouněné sedací soupravě by sice nebyl tak hrozný, ale stejně je lepší možná kombinace dřevo-sklo.

Moderní trendy ale rozhodně nejsou jen o tom, aby nám znepříjemňovali život – taková pohovka s prodlouženou částí pro nohy je skvělá pro relaxaci. Pokud se nebojíte experimentovat, vyzkoušejte také jednu stěnu místnosti vymalovat nějakou výraznou barvou. Tuto stěnu pak můžete doplnit květinami, postavit před ní nějakou palmu a celý prostor získá naprosto novou atmosféru.

Pojízdný nábytek

Pokud byste potřebovali prostor ve vašem obývacím pokoji neustále proměňovat, ale nechce se vám šoupat s těžkým nábytkem, mobilní nábytek je tím pravým pro vás. Prakticky všechny „obývákové“ prvky dnes můžete zakoupit ve variantě na kolečkách. Hodí se jak do větších bytů, kdy mohou být posuvné např. minibary či příborníky a další ne zcela standardní vybavení, které potřebujete pouze občas, tak i do menších domácností, kde můžete třeba odsunout dvě skříně a získat tak dostatečný prostor pro právě konanou činnost. Obývací pokoj se tak rázem může proměnit na kancelář podnikatele nebo útulnou jídelnu. Pojízdná robustná křesla vám zprvu mohou připadnout trošku podivná a je pravda, že jsou netradiční, ale výhody, které skýtají, vás určitě brzy přesvědčí. Nemusíte se také bát, že by vám nábytek neustále ujížděl a uhnul právě ve chvíli, kdy ho potřebujete – dnes se vyrábí kolečka s aretací, takže nábytek můžete posunout, kam právě potřebujete, kolečka zaaretovat a on už se ani nehne.

Sedací soupravy

Sedací soupravy se obrovsky podílí na celkové pohodě v našem obývacím pokoji – musíte se cítit pohodlně při relaxaci u šálku kávy nebo při sledování televize a také návštěvu by nemělo nic tlačit do zad, ale zároveň by se neměli propadnout do hlubin polstrování.

Vzhledem k tomu, že je to skutečně nábytek, který vám bude sloužit dlouhou dobu každý den, měli byste se zaměřit na především na kvalitu, na cenu až v druhé řadě, ovšem tyto dvě vlastnosti nejdou ruku v ruce – můžete například narazit na velmi drahou sedačku, jejíž kvalita je mizivá.

Při nákupu byste se měli soustředit na vnitřní konstrukci nábytku a stylu čalounění. Podle třepících se nití, volných spojů nebo nezatlučených skobiček vcelku spolehlivě poznáte, zda se vám sedací souprava během pár dnu nerozpadne. Před nákupem si také zjistěte spokojenost vašich známých s různými materiály – určitý potah se vám sice může líbit vizuálně i na dotek, ale brzy se může prošoupat. Pokud neplánujete výměnu nábytku jednou za rok, tak je lepší dbát na kvalitu než na vaši osobní preferenci.

Ať už si sedačku pořídíte dvou nebo třímístnou, neměli byste zapomenout na křesla – ne každému je příjemné tisknout se s ostatními na pohovce. Především pak kolem křesel můžete jednoduše v případě potřeby rozestavit židličky nebo tzv. kostky (ty mohou sloužit nejen pro natažení nohou, ale i pro sezení).

5 tipů pro správný kup sedačky

  • Musí se vám pohodlně sedět! Vzhled byste samozřejmě také neměli zanedbat, ale vysvětlujte to vašemu pozadí, když budete vstávat celí otlačení.
  • Mělo by se vám také dobře vstávat – ne že zapadnete do polstrování a pak se bude snažit dostat ven.
  • Nekupujte sedačku s příliš dlouhým sedákem, kdy je opěradlo příliš daleko a nebude se vám sedět pohodlně (toto je částečně možno řešit polštáři).
  • Ne ostré hrany! Kromě toho, že byste se o hrany pravděpodobně vcelku často udeřili, měli byste při sezení také od předního okraje narušen správný průtok krve v dolních končetinách.
  • Sedací souprava by měla být variabilní, tedy dovolit vám ji různě přeskládat, jak se vám zrovna zlíbí.

Komentování bylo uzavřeno.