Když už máte aspoň mlhavou představu o tom, co budete chtít do kuchyně pořizovat, je potřeba se rozhodnout i na způsobu samotné realizace. Existuje několik možností, kterými se můžete vydat.
Pokud nemáte hluboko do kapsy a zařizujete novou nebo rekonstruujete starou kuchyň, nabízí se vám možnost tzv. kuchyně na klíč – můžete si totiž objednat profesionální firmu, která vám nabídne a poradí při výběru z mnoha možných variant výběru kuchyně a následně vše zařídí.
Když si objednáte kuchyň na klíč, tak se pak už jen můžete vrátit do bytu a mít nábytek rozestavený a namontovaný tam, kde má být, i s funkčními spotřebiči. Nemusíte se bát ani nepořádku jako po běžném řemeslníkovi – kuchyň bude uklizená a ihned připravená k použití.
Pokud vám tato možnost připadá lákavá, navštivte kuchyňské studio nějakého známého výrobce kuchyní a tam už se vás ujme proškolený personál. Podle tvaru a rozměrů kuchyně, které jim dodáte, dokáží na počítači vypracovat prostorový náhled kuchyně (nezapomeňte změřit také parapety, topení atd.). Při měření nemusíte být naprosto přesní – většina profesionálních firem si vše ještě sama přeměří.
Na několika dalších schůzkách vám návrh představí a vysvětlí rozmístění jednotlivých prvků – samozřejmě během celého procesu navrhování můžete mít připomínky a rozmístění různě měnit. Ve výsledku vám studio dá výkresy pro instalaci a doporučí nějakou specializovanou firmu, která vám může instalaci provést.
Pokud na vyhotovení návrhů spěcháte, může vám návrhář ve studiu vypracovat výkresy už přímo během první návštěvy, ale mějte na paměti, že možná nedostanete natolik dokonalý výsledek. Geniální nápady chtějí čas a pokud vám někdo kouká přes rameno a neustále připomínkuje, asi ze sebe nedostanete to nejlepší. Takže ideální je dát návrháři dost času a přijít později na další schůzku. Pak již vytvořený návrh se upravuje mnohem lépe.
I když se vám možná v návrhu vaší kuchyně něco nezdá, nechejte si poradit. Existuje spousta různých materiálů, designů, ergonomických pravidel i bezpečnostních norem, se kterými pravděpodobně nejste obeznámeni, ale lidé z těchto firem s nimi pracují neustále. Dokáží vám říct, co by značně znepříjemnilo vaší práci v kuchyni nebo co ji naopak vylepší.
Výběr mezi kovy či dřevem, případně rozhodnutí o barvě můžeme samozřejmě učinit sami, ale lépe se předtím informovat jaké vlastnosti má daný materiál a jak na nás bude působit vybraná barva.
Až budete mít instalační plány v ruce, můžete zadat objednávku. Hned na počátku však s firmou podepište smlouvu o díle, kde bude přesně popsáno, co vám mají dodat, v jakém stavu a jak předat. Může se stát, že pokud si vyberete nespolehlivou firmu a nemáte vše dostatečně podloženo smlouvou, tak nad výsledkem zapláčete. S dobrou smlouvou na vás ale nemůžou. Při uzavírání smlouvy očekávejte požadavek zálohy ve výši poloviny celkové ceny.
V domluveném termínu k vám dorazí montéři a ti si už v prázdné místnosti sami poradí. U těchto firem není zvykem, že byste museli montérům nějak asistovat nebo jim chystat občerstvení, jak tomu bývalo dřív (hlavně na vesnicích, když práci obstarávali známí a sousedé). Můžete je tedy nechat v klidu pracovat a odejít do práce – pracovník firmy s dobrým jménem by si nikdy nedovolil slídit vám po bytě.
Po dvou dnech by mělo být vše hotovo, vy podepíšete Předávací protokol, kde můžete také uvést případné nedostatky, které mají být odstraněny (zkontrolujte si, jestli není něco nakřivo nebo není špatně posunuté; pozor dejte také na panty, pojezdové lišty a samotné desky). A pak už vás čeká jen poslední cesta do kuchyňského studia pro doplatkovou fakturu a potvrzení záručních listů.