nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat digestoř

Digestoř – odstavač par Digestoře neboli odstavače par jsou do panelákových bytů instalovány již celé dekády, ale teprve v poslední době se stávají více populární a jsou využívány téměř do všech domácností. Jsou představovány především jako odstraňovače pachů, ale jejich hlavní význam spočívá v odsávání par ze špatně odvětrávaných kuchyní. Pokud by páry nebyly odvětrávány, můžete se velmi brzy těšit na návštěvu plísně. 

Typy digestoří

  • Vestavné – zabudované do skříně
  • Podvěsné – zavěšené pod skříní
  • Krbové
  • Komínové ke stěně – mezi skříňky je vsazena
  • Komínové do prostoru (ostrůvkové)

Žádná z těchto digestoří nemusí být nutně napojena na komín (pozor – nevyužívaný komín, ne ten, kterým topíte), mohou mít vlastní vedení ven – komínové digestoře znamenají, že komín vzhledově imitují.

Design digestoří

Narozdíl od jiných výrobků není na trhu možnost si u digestoří vybírat z mnoha různých druhů. Vyrábějí se ve variantách – bílá, černá a kov (hliník či nerez). Většina lidí dává přednost odsavačům s kovovým leskem, případně ještě v kombinaci se sklem. Na zakázku si ale můžete nechat digestoř nastříkat nějakou RALovou barvou.

V rámci moderních trendů jsou často používány čisté geometrické tvary, díky čemuž digestoře zapadnou do dnešních symetrických ideálních kuchyní. Naopak se vyskytují i odsavače zvlněné, prosklené apod. Je vidět, že se digestoře pohybují mezi dvěma extrémy – zaujmout nebo se skrývat mezi skříňkami.

Rozměry digestoří

Šířka digestoře by rozhodně neměla být menší než je šířka varné desky – spíš čím širší, tím lepší (obvyklé šířky jsou 60 a 90 cm).

Funkce digestoří

Nejdůležitějším parametrem pro odsavače je sací výkon. Měli byste digestoř kupovat tak, aby její sací výkon odpovídal desetinásobku objemu místnosti, ale čím bude výkonnější, tím lepší – aspoň ji nebudete tolik namáhat a bude při zapnutí tišší.

Páry a pach se musí odvézt z domu pryč – ať už ji napojíte na komín nebo přes zeď zvláštními trubkami ven, všechno můžete udělat elegantně – na trhu je výběr z různého speciálního materiálu, díky kterému téměř neviditelně odvedete trubky z místnosti. Pokud jednoduše není možné páry odvádět ven, může být do digestoří použit uhlíkový filtr a recirkulace, ale uhlíkový filtr se musí každého půl roku měnit.

Každý odsavač má zabudován tzv. tukový filtr pro zachytávání mastnost z výparů – pokud používáte látkový, musíte jej vyměňovat (nedá se prát), ale tukový filtr kovový stačí umýt v dřezu na nádobí.

Odsávání pomocí štěrbin

Jedná se o moderní způsob odsávání – místo celé velké mřížky jsou jen úzké škvíry po okrajích, díky čemuž dochází při stejném výkonu k lepšímu sání. Zároveň čištění je kvůli menší ploše odsávání jednodušší.

Ceny

Ceny nových digestoří se pohybují od 1 300 Kč do 20 000 Kč a v podstatě se až na design, výkon a ovládání neliší. Design záleží jen za vás, výkon na velikosti místnosti, kde má být digestoř umístěna, a ovládání jen na tom, jestli jste založeni na elektroniku nebo si vystačíte s mechanickým ovládáním.

Komentování bylo uzavřeno.