nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat postel

Osvětlená postel v ložnici Spousta článků se honosí statistickými údaji, kolik času kde strávíme. Tyto čísla nám připadají neuvěřitelná, ovšem existuje jedno místo, které všechny ostatní trumfne. Postel. Na tomto kusu nábytku většina z nás prožije téměř třetinu života, a proto by se jí oproti zvyklostem měla věnovat velká pozornost. 

Často se snažíme tuto „svatyni odpočinku“ pořídit tak, aby byla prostorově co nejúspornější a cenově co nejlevnější, zatímco jiné části domácnosti zvelebujeme a neuvědomujeme si, že právě postel je jedním z hlavních prvků, které ovlivňují naši náladu, výkonnost a zdraví.

Kvalitní postel

Devadesát procent fyzických i psychických sil se prý duševně regeneruje při spánku a právě v té době musí mít naše páteř co největší pohodlí. Při dlouhodobém spaní na špatné matraci se může projevit nejen bolest zad, ale dokonce i problémy s vnitřními orgány.

Dříve se lidé museli spokojit s nepohodlnou matrací, kde pružiny píchaly do zad, ale na dnešním trhu, kde se nábytkářské domy, supermarkety a dovozci zahraničního nábytku předhánějí jeden před druhým, se dá sehnat téměř cokoli. Pokud ovšem chcete kvalifikovanou radu a odborné posouzení výrobku, raději nenavštěvujte supermarkety a podobně, ale jděte přímo do specializované prodejny. Školení prodejci nám dokáží pomoci při výběru to nejlepší přímo na míru.

Rám postele

Rám postele je pravděpodobně to první, co přiláká při výběru náš pohled. Jeho podoba může být zcela podřízena vašemu vkusu a při jeho výběru se prakticky nemusíte zaobírat matrací – rozměry jsou obvykle standardizované, takže matraci v rozměrech rámu by neměl být problém sehnat.

Rámy podobně jako jiné kusy nábytku seženete dýhované, z lamina, z masivního dřeva, čalouněné, kovové apod. Rozměry vybíráme samozřejmě tak, aby se nám postel vlezla do ložnice a aby se nám ji tam vůbec podařilo nastěhovat, ale hlavní roli by měla hrát výška osoby, která bude v posteli ulehávat – hledejte rám o cca dvacet až třicet centimetrů delší než je výška spáče. Šířka bývá standardně 90 cm a u „jeden a půl lůžek“ 120 až 140 cm (pokud si tedy už rovnou nechcete koupit manželskou postel nebo letiště, které se pohybují v šířkách 180–220 cm).

Výšku postele byste si měli určit podle plánované výšky matrace – standardně by lehací plocha měla být cca 50 cm nad zemí, ale tady také záleží na vaší výšce. Musí být pohodlné jak z postele vstávat, tak na ni i ulehat.

Rošty

Rošt je v podstatě to hlavní, co drží matraci umístěnou v rámu, aby nepropadla, ale má i další funkce zajišťující vyšší komfort – dopružuje matraci a prodlužuje tak její životnost. Jsou používány dva druhy roštů: pružné lamelové nebo tvrdé prkenné (i tak však částečně pruží).

U některých postelí se můžete setkat s rošty polohovacími – můžete tak část postele nahnout do nestandardního úhlu (samotné polohování může být buď ruční nebo napojené na elektromotor). Na takové lůžko si ovšem musíte také vybrat dostatečně ohebnou matraci – pružinové nejsou vhodné. Pořizovací cena lůžka je samozřejmě vyšší, ale je neocenitelné při péči o starší osoby nebo při nemoci (těmito postelemi bývají vybaveny některé pokoje v nemocnicích).

Kvalitní rošty vám vydrží klidně i celý život, ale hodně záleží na tom, jak vysoké máte matrace – pokud je slabší než sedm centimetrů (u většiny materiálů se doporučuje alespoň 15 cm), záleží hodně i na schopnosti roštu pružit, ovšem také je více namáhán. Pevným nebo děrovaným deskám se vyhněte – nedokáží dostatečně odvětrávat (rošty to zvládnou).

Matrace

I když z pohledu prodejce může být tlak na příplatky na kvalitní rám postele, který bude pěkně vypadat. Stejně tak bude pravděpodobně dávat důraz i na rám postele, i když stačí jen tvrdý prkenný, tak si dejte velký pozor hlavně na výběr kvalitní matrace. Protože výběr správné matrace není snadný, přečtěte si kompletní článek Jak vybrat správnou matraci.

Zacházejte se svou postelí správně

Odborníci a lékaři doporučují lamelové rošty a postele na nožkách, protože v uzavřených postelích neproudí vzduch a nejsou odvětrávány. Zvláště třeba postelová letiště jsou nevhodná – prostor v nich je často zaplněn nepoužívaným šatstvem, takže se tam bude dařit všem nepěkným organismům, co byste doma určitě nechtěli a navíc oblečení značně zatuchne. Matrace by měla odvětrávat i ze stran, proto nejsou ideální postele s plnými bočnicemi.

Generační cyklus roztočů trvá sedm až deset dnů, a proto je důležité lůžkoviny často prát – v teplotách nad 54 °C jsou roztoči zabiti a vodou vyplaveni i s jejich exkrementy, které fungují jako nebezpečné alergeny. Při každém praní potahu matraci také otočte – kromě snížení únavy materiálu bude matrace také lépe odvětrávat vlhkost, která prosákla do hlubších vrstev.

Při nedostatku místa

Pokud nemáte v pokoji příliš mnoho místa, existují rozložitelné pohovky, které přes den fungují jako sedací souprava a v noci je můžete změnit v lůžko, ovšem nemělo by se jednat o dlouhodobé řešení – většina takovýchto sedaček není pro spaní dostatečně kvalitní.

Dlouhodobé řešení do bytu s nedostatkem místa by ale mohly skýtat sklopné postele – ty zaručují plnohodnotné spaní (matraci si na ně můžete vybrat jakou chcete) a vyrábějí se jako jedno- i dvojlůžka. Opticky jsou umístěny ve skříni nebo zabudovány ve stěně (obsluha je vcelku rychlá a jednoduchá bez potřeby velké fyzické síly).

Cenové rozpětí

Typ matrace Cena
Polyuretanová pěna 500 – 6 000 Kč
Pružinové – Bonell 1 000 – 5 000 Kč
Pružinové – taštičkové 4 000 – 9 000 Kč
Různé speciální materiály 5 000 – 20 000 Kč
Latexové 5 000 – 20 000 Kč

Postele pro milionáře

Létající postel

V roce 2006 holandský architekt Janjaap Ruijssenaars zveřejnil koncept levitující postele, na kterém pracoval celých šest let. Tento kus nábytku se nedotýká země, stropu ani stěn – prostě se vznáší. První prototyp postele byl představen v rámci Millionaire Fair v belgickém Kortrijku.

Levitace je dosahováno pomocí dvou navzájem se odpuzujících magnetických polí – postel (nebo spíše pouhá matrace) obsahuje magnetickou vrstvu a díky tomu se vznáší 40 cm nad zemí (rohy jsou přichyceny k zemi čtyřmi kabely, aby postel neulétla). Tento vynález unese až 900 kg.

Tvůrce na myšlenku této postele přišel při sledování sci-fi filmu Stanleyho Kubricka „2001: Vesmírná odysea“. Takovouto postelí se můžete chlubit už za 1 milion Euro (po uvolnění na trh cena ale určitě značně klesne).

Starry Night (Hvězdná noc)

Postel Starry Night je přibližně o rok mladší než létající postel a i když nelétá, rozhodně vám to vynahradí mnohými jinými funkcemi – je prostoupena zvukovým systémem a v záhlaví je zabudován dataprojektor pro sledování televize (na protější stěnu vám může zobrazovat až 3 metry velký obraz).

Díky integrovanému výkonnému počítači, wi-fi připojení k internetu a bezdrátové klávesnici nemusíte z postele vylézt ani kvůli práci.

Před spaním si ji můžete nechat vyhřát nebo vychladit a během spánku monitoruje vaše pohyby a dýchání, takže dokáže eliminovat i chrápání. Tuto šikovnost si na americkém trhu budete moci koupit za v přepočtu cca 900 000 Kč.

Tipy pro zdravé spaní a jak spát pro zdravé tělo

  • Dlouhodobý nedostatečný komfort těžce zhoršuje fyzický a duševní stav (stejným způsobem působí krátká doba spánku).
  • Dodržujte správné zacházení s lůžkovinami a dostatečnou hygienu (viz. výše).
  • Matrace by měla navozovat pocit bezpečí (neměli byste se cítit, že brzy sklouznete dolů).
  • Klima v místnosti, kde spíte by mělo být mezi 17–19°C (pro muže je vhodná o cca 2°C nižší teplota než pro ženy).
  • Dostatečné množství čerstvého vzduchu a nízká hladina vzduchu.
  • Pokud věříte psychotronikům, zkuste si nechat vyměřit tzv. geopatogenní zóny, kde je prý velmi nevhodné spát.
  • Pokud vám hlavou běží spousta problémů, nepokoušejte se ihned usnout – raději si napusťte teplou vanu, uvařte si čaj z bylinek ke zklidnění organismu (meduňka, třezalka, heřmánek,…) nebo se začtěte do nějaké příjemné nenáročné knihy.
  • Nepijte na noc nic, co by mělo vaše tělo povzbuzovat (buď neusnete nebo budete mít neklidné sny), ale během dne vypitý zelený čaj naopak zdravému spánku pomáhá. Kromě čajů na usnutí platí také klasické recepty – teplé mléko s medem nebo kakao (dejte si ale pozor – teplé mléko na noc může někomu způsobit zažívací potíže).
  • Než se budete snažit usnout, ujistěte se, že vás nikde nic netlačí ani neškrtí.
  • Zdravému spánku také příliš nepomáhá nadváha nebo psychická nespokojenost a neklid – při odstranění těchto problémů se zlepší nejen váš spánek, ale celková pohoda ducha i těla.

Komentování bylo uzavřeno.