nav-left cat-right
cat-right

Úsporné osvětlení bytu i domu

Při zařizování bytu či domu je dnes možné vybírat z nepřeberné nabídky lustrů, světel, lampiček nebo svítidel. Designéři se zaměřují na roztodivné tvary a konstrukce. S důrazem na pořizovací cenu většinou preferují efektní a levné halogenové žárovky. Zkuste při výběru osvětlení brát v úvahu i možnost úspornějšího svícení výměnou žárovek.

Kromě žárovek v lampách, svítidlech nebo lustrech se začínají objevovat světelné pulty jako ozdoba barových pultů v kuchyních, světla pod kuchyňskou linkou a nebo šatních skříních. Nejen umožňují efektiní osvětlení místnosti, ale také umožňují praktické nasvícení uvnitř skříně.

Klasické žárovky

Klasická žárovka

První žárovka se rozsvítila v roce 1854. Byl to skleněný vzduchoprázdný zvon se zuhelnatělým bambusovým vláknem, kterým procházel proud. V roce 1879 vymyslel žárovku Thomas Alva Edison a umožnil její průmyslovou výrobu.

Od těch dob prošla výsledná podoba žárovek velkým vývojem a nyní by je možná jejich autoři ani nepoznali. Uhlíkové vlákno je nahrazeno stabilnějším kovovým žhavícím vláknem a každá generace žárovek obsahuje nejnovější poznatky a zlepšení.

Klasická žárovka stále funguje na principu rozžhaveného drátku. Na světlo se přeměňuje jen přibližně 5 % elektrické energie. Zbytek je vylučován ve formě tepelného záření.

V nabídce najdeme žárovky od 15 W až po 200 W a to buď v čiré nebo matné variantě skla. Svítivost se pak pohybuje od 90 lm do 3040 lm. Matná varianta brání přímému oslnění a také zmenšuje vytvářené stíny. Zatímco čirá varianta vydává zářivé světlo.

Kromě žárovek vydávajících bílé osvětlení je možné vybírat ještě z mírně zabarvených povrchů, které podle typu místnosti doplní správný typ osvětlení a přidají buď enerige do práce v pracovně nebo kuchyni a nebo naopak dotvoří pohodu a klid v obývacím pokoji či ložnici.

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky nabízí jasné a intenzivní světlo. Malé rozměry, možnost směrování světla a jejich větší svítivost zapříčinila oblíbenost hlavně u uměleckých aplikací. Od nasvícení obrazů v galeriích, muzeích či výstavách až po bodové osvětlení moderně zařízených domácností.

Ačkoliv výrobci udávají až pětinásobnou životnost oproti klasickým žárovkám z osobních zkušeností tuto skutečnost nemůžu potvrdit. Stejně tak odborníci, kteří se pohybují okolo elektroinstalací od klasických halogenových žárovek varují.

Novější technologické postupy se snaží omezit odběr elektrické energie, zvyšovat efektivitu žárovek a ještě minimalizovat vyzařování tepelné energie.

Využití tepelného záření (IRC)

Několikanásobné vrstvení stěn žárovky a důmyslný tvar umožňují směrovat vyzařované teplo zpátky ke spirále. Díky tomu dochází k zahřívání spirály vyzařovanou energií a tím i nižší spotřebě elektrické energie.

Využití Xenonu

S rostoucí velikostí atomu plynu klesá jeho schopnost vodit teplo u plnícího plynu. Optimální volbou tohoto plynu je možné snížit teplotních ztrát wolframové spirály. Ze všech plynů těmto požadavkům odpovídá xenon, který je sice dražší z pohledu pořizovacích nákladů, na druhou stranu výhodnější pro pravidelné využívání zakoupených žárovek.

Typické halogenové žárovky

Halogenová žárovka do patice G9

Halogenová žárovka patice G9

Halogenová žárovka do patice GU10

Halogenová žárovka patice GU10

Ještě je možné vybírat podle úhlu vyzařovaného světla. Některé halogenové žárovky jsou speciálně konstruovány, aby nevyzařovaly teplé světlo (ale teplo bylo vyzařováno na opačnou stranu než světlo).

Je možné zakoupit dokonce halogenovou žárovku do klasické žárovkové patice. Tato výměna by měla ušetřit až 30 % elektrické energie s průměrnou životností 2 000 hodin. 100 W žárovku tak můžete zkusti vyměnit za 70 W halogenový ekvivalent.

Zářivkové žárovky

Ještě mnohem menší spotřebu elektrické energie a výdrž nabízí kompaktní zářivky. Vydrží až 15× déle než klasická žárovky, ale také spotřebují téměř o 80 % méně elektrické energie.

Jedinou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena těchto zářivkových zářivek a pomalejší start než u klasických. Zářivkovým světelným zdrojům musíte dát několik vteřin až desítek vteřin na to, aby začaly svítit na plno. Nicméně potom budou svítit efektivně a jasně jako halogenové žárovky.

Můžou nahradit jak klasické žárovky, tak jsou nabízeny v netradičních kruhových nebo tyčových tvarech. Další z netradičních podob je i žárovka ve tvaru plochy. Její životnost je až 100 000 hodin, dvojrozměrná výbojka neobsahuje rtuť a její životnost není závislá na spínacím cyklu. Navíc není třeba žádného zahřívání.

Diodové žárovky (LED žárovky)

Poslední dobou se také dostávají do popředí diodové žárovky – takzvané LED žárovky. Přináší do našich domácností nízkou spotřebu elektrické energie (ještě nižší než v případě zářivkových žárovek), dlouhou životnost a velmi nízké náklady na údržbu.

Kromě náhrad všech klasických typů žárovek s totožnou paticí je možné pořídit i velmi výkonné systémy osvětlení, které umožní vybrat barevnou teplotu, konkrétní barvu nebo dokonce možnost barevného proměnlivého osvětlení.

Vybírejte s ohledem na efektivitu

Až půjdete nakupovat další žárovky do domácích svítidel, zkuste se podívat i na efektivitu různých osvětlovacích systémů a nebrát v úvahu pouze pořizovací náklady. Správným výběrem si možná ušetříte cestu do elektra na dalších pár let.

Komentování bylo uzavřeno.