nav-left cat-right
cat-right

Obývací pokoj

Obývací pokoj je místo, kde se večer vždy schází celá rodina, kam zveme návštěvy a kde chceme odpočívat. Správně zařízený „obývák“ by měl vyhovovat všem třem základním požadavkům na jeho fungování – měl by být rychle a dobře ukliditelný, aby mohl sloužit jako přijímací pokoj, a zároveň by neměl působit sterilně, protože ne každý se cítí dobře v precizně uklizeném a naleštěném pokoji. 

Všechny obývací pokoje by měly vyjadřovat povahu jejich majitelů, ale všeho s mírou, protože pokud budete mít všude dečky, polštářky a podušky, kterým by v žádném případě neměly být pomačkány (nedej bože něco horšího), pokoj ztrácí svou funkci, není obyvatelný a můžete ho všem tak maximálně ukazovat.

Problém však skýtá i naprosto opačný přístup – pokud pokoj nezařídíte podle sebe a pouze nakoupíte nábytek podle moderních trendů, aniž byste se nad tím hlouběji zamysleli, je to ohromně poznat a nikdo se v něm nebude cítit moc pohodlně.

Mějte též na paměti, že obývací pokoj není laboratoří – pár vhodně umístěných výstřelků moderní techniky může vhodně dokreslit tu správnou atmosféru, ale pokud to přeženete, okolí se může cítit jako na exkurzi do počítačového centra.

V podstatě plánování designu celé domácnosti byste měli rozložit na delší časové období – můžete totiž aktuálně podléhat jedné určité mánii v rámci moderních trendů, zařídit podle toho svůj byt, ale za pár týdnů nebo měsíců si uvědomíte, že se vám tam vlastně vůbec nelíbí.

Není také na škodu si při zařizování obývacího pokoje promluvit s odborníkem, protože ne každý má ten dar udělat pokoj v užívání zcela univerzální – v zimě musí hřát, v létě chladit, přes den by měl být aktivní a prozářený, večer útulný a bezpečný.

Bytové doplňky

Bytové doplňky jsou v poslední době stále více redukovány pouze na nutné minimum. Mnoha hospodyňkám by se možná tento styl nelíbil, ale už dávno není nutností každé místo pokoje zaplnit. Pokud máte k dispozici nábytek staršího designu, je samozřejmě vhodné poohlédnout se po bytových doplňcích, ale samotný moderní nábytek působí velmi osobitě, takže se nemusíte bát holé zdi.

Vždy je samozřejmě možné tu zeď nějak přebarvit, abyste na ni nemuseli nic umisťovat a ona přesto vynikla, ale rozhodně dbejte na to, aby se nová barva (či vzor) hodila k vašemu nábytku. Často jsou tedy do obývacích pokojů používány velmi světlé pastelové barvy (a občas také dřevěné obložení).

Jestliže se bez obrázků na zdech neobejdete, pak je určitě lepší jeden velký než několik menších – čím větší plochy totiž necháte volné nebo sjednocené určitým prvkem, tím bude pokoj působit vzdušněji a prostorněji.

Chybu ale rozhodně neuděláte, pokud se zaměříte na rostliny a květiny. Váš pokoj už potom nebude tolik sterilní a jsou na pohled krásné, nesmíte ale zase dosáhnout bodu, kdy se z vašeho obývacího pokoje stane prales nebo si tam necháte vyrůst keř, který vás převyšuje o půl metru.

Pokojové rostliny

Při výběru pokojových rostlin si musíte dát dobrý pozor na to, co všechno snesou. Pokud například často zapomínáte rostliny zalévat, neměly by být náročné na vláhu. V případě že zase nemáte pokoj moc prosvětlený, měly by být spíše stínomilné. Zde máte alespoň krátký přehled vašich možností:

Stínomilné rostliny

Netík (Adiantum raddianum) – dorůstá 45 cm, má velké složené vějířovité listy; vyžaduje pravidelné zalévání a vyšší vzdušnou vlhkost.

Araukárie (Araucaria heterophylla) – pomalu rostoucí rostlina, velmi závislá na vlhku. Můžeme ji postavit jak s ostatními rostlinkami, tak i samotnou.

Kalatea (Calathea makoyana) – okrasná rostlina se skvrnitými listy a dlouhými řapíky. Také je ji třeba často zalévat a lépe se jí daří, když ji rosíme.

Rostliny nenáročné na zalévání

Živé kameny (Lithops lesleiei) – rostliny s velmi specifickým vzhledem. Většinou nejsou příliš nápadné, ale krásně rozkvétají. Vyžadují přímé slunce a nízkou vlhkost.

Kořenokvětka (Aspidistra elatior) – pokud se nestíháte řádně o květiny starat, kořenokvětka to zvládne. Nemusíte ji často zalévat a nepotřebuje přímé slunce, ale ráda zvýšenou vlhkost.

Svícník (Ceropegia woodii) – má převislé stonky a malé srdíčkovité lístky s ozdobným mramorováním. Nepotřebuje častou zálivku ani zvýšenou vlhkost, ale bez světla se jí příliš nezbarví lístky.

Rostliny pro nízkou vzdušnou vlhkost

Tenura (Sanseviera trifasciata) – rostlina s dlouhými špičatými listy dorůstající až 1 m. Nepotřebuje příliš zalévat, ale potřebuje hodně slunce.

Cykas (Cycas revoluta) – z dřevité báze vyrůstají pevné růžicovité listy. Stejně jako tenura není náročná na zálivku, ale na světlo ano.

Datlovník (Phoenix canariensis) – Snáší suchý vzduch i chladno, ale potřebuje často zalévat a dobré osvětlení. Velmi elegantní, ale s pichlavými listy.

Podlaha

Mnoho lidí si myslí, že tím nejdůležitějším na celém obývacím pokoji je nábytek, ale jsou na omylu. Tím nejdůležitějším je podlaha, která svým vzhledem v podstatě vytváří celou atmosféru místnosti. Představte si například nějaký obývací pokoj a ve své fantazii ho teď postavte na neupravený beton, dřevěné odleskující parkety a heboučký fialovo-červeno-zelený koberec. Toto jsou sice zcela extrémní případy, ale docela dobře vyjadřují naprostou změnu atmosféry v místnosti se změnou podlahové krytiny.

Dříve bylo jednoznačnou nutností zakrýt celou podlahu v obývacím pokoji kobercem a to ještě nejlépe v nějaké tmavé barvě se světlými vzory. Toho se dnes ale raději vyvarujte – vyloženě tmavé barvy místnost opticky zmenšují (proto jsou také zdi většinou ponechány ve světlých barvách) a mohou působit depresivně (ne na každého, ale často tomu tak je).

Naopak zase bílý koberec se velmi rychle ušpiní a nezvládne fleky, které se na něm zákonitě při nějakém provozu v místnosti časem objeví. Stále populární jsou koberce s hustým vlasem – je to záležitost jednoznačně příjemná, ale nehodí se do místností s pravidelným využíváním (také se do toho skvěle chytá prach).

V rámci dnešních trendů se ale od celoplošných koberců spíše upouští, jsou nahrazovány malými solitérními koberci umístěnými ve středu místnosti nebo blízko sedací soupravy. Samotná podlaha je pak pokryta např. dřevěnými parketami nebo korkovou či laminátovou plovoucí podlahou.

Okna

Okna jsou v obývacím pokoji velkým problémem, protože svým vzhledem by se v podstatě měly podřizovat zbytku pokoje, ale vyměnit je není zrovna rychlé, levné a čisté. Zvažte, zda je nutné setrvávat u závěsů a záclon, pokud máte okna se žaluziemi, které se do vašeho obývacího pokoje hodí. Udržovali byste si tak zcela zbytečný lapač prachu.

Pokud se ale žaluzie do pokoje nehodí nebo máte jiný typ oken, lehkou záclonou nic nezkazíte. Pokud plánujete nechat si udělat nová okna, zamyslete se nad tím, kam je váš pokoj orientován a jak slunce svítí do vašeho v pokoje. Při nepřímém slunečním světle vám žaluzie poslouží stejně dobře jako záclona a závěs, pokud vám ale slunce v určitou denní dobu svítí přímo do oken, žaluzie by mohli skýtat určitý problém. Zatímco záclona by světlo částečně utlumila a nechala ho pronikat dál, žaluzie by nechali pronikat světlo v několika ostrých paprscích, což může působit rušivě.

Osvětlení

Kromě dobrého světla z oken je důležité také pořešit problematiku umělého osvětlení obývacího pokoje, se správným osvětlením totiž vynikne celá místnost.

Pokud vlastníte starší lustr a zdá se, že vám nesvítí už tolik jako dřív, zkuste všechny jeho části precizně vyleštit – i když se vám na první pohled nemusí zdát, že by byl nějak zvlášť špinavý, udělá to divy. Starší lustr lze elegantně doplnit několika malými bodovými lampičkami.

V případě, že vám nedělá problém se se starým lustrem rozloučit nebo prostě pořizujete osvětlení do svého nového bytu, skvělou alternativou by mohla být bodová světla v určitém speciálním uspořádání (dvě řady, hvězdice apod.) – polohovatelnými reflektory dosáhnete ideálního nasvícení pokoje.

Rozhodně byste měli mít možnost také plynulé regulace intenzity světla. Obývací pokoj doplňte také dalšími lampičkami, třeba i jednou vysokou stojací lampou, ale pozor – malé robustní lampy se k modernímu vybavení příliš nehodí.

Obecně se řiďte pravidlem, že byste měli být schopni osvětlením vytvořit různé atmosféry – od romantické přes relaxační po čistě pracovní. Jedním prostým lustrem a lampičkou toho rozhodně nedosáhnete – měli byste počítat i s místem pro svíčky nebo alespoň pro několik zvlášť rozestavených „intimních bodovek“.

Pokud nemáte s osvětlováním dané místnosti už nějaké dřívější zkušenosti, bude vám pravděpodobně chvíli trvat, než dosáhnete kýženého výsledku. Můžete koupit dvě nebo tři různě barevné stolní lampičky, jednu velkou stojací lampu a jednu nějakou čistě dekorativní lampičku a můžete kouzlit se světlem.

Než se pustíte do zařizování, přečtěte si i několik tipů pro zařízení obýváku.

Komentování bylo uzavřeno.