nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat kuchyňský dřez

Odpad kuchyňského dřezu Kuchyně se v průběhu roků mění, zdokonaluje, stává se pro majitele příjemnější a stále méně časově náročnější, ale jeden prvek přes všechny změny, které se v „srdci domácnosti“ během věků udály, zůstává – kuchyňský dřez. Pro vás jako pro uživatele je kromě umístění dřezu důležitý i jeho design. Ne že by musel nezbytně do kuchyně ladit, i když je to vhodné, hlavně aby tvarem a uspořádáním vyhovoval vašim konkrétním potřebám. 

Nevhodně umístěný dřez může být zkázou jinak dokonale zařízené kuchyně. Příprava pokrmů a práce s nádobím se neustále točí okolo dřezu, potřebujete ho k mnoho různým úkonům, a jestli bude příliš nízko nebo daleko, stane se vaše práce mnohem únavnější a namáhavější (podle statistik se kolem něj točí až 80 % úkonů v kuchyni). Prostor pro něj si tedy promyslete už před zařizováním nové nebo rekonstrukcí staré kuchyně.

Čím větší, tím lepší?

Ve stále větším množství domácností zastává funkci mytí nádobí (a někdy dokonce i přípravy jídla) automatická myčka, která šetří náš čas a při optimálním užívání i peníze. Na některé úkony ji však není možno využít – přestože se myčky zdokonalují, aby zvládly mytí i jemného skla a porcelánu, hospodyňky ze zkušenosti tvrdí, že je lepší zvládnout to v dřezu. Stejně tak hrnce a plechy nestandardních rozměrů do většiny myček nenacpete, takže je musíte umýt ručně.

Pokud se tedy rozhodujete mezi menším elegantním dřezem a větším méně vzhledným, volte raději ten větší – tedy v případě, že jej nemáte jen na ozdobu a chcete v něm také něco umývat.

Polyfunkčnost

Dnešní dřezy jsou funkčně mnohem propracovanější, než bývaly kdysi – samozřejmě je na trhu stále dostupná jednoduchá varianta bez jakýchkoli vymožeností, ale velmi začínají být zvlášť velmi oblíbené typy se speciálními odkapávacími koši na ovoce a zeleninu nebo přímo se zvláštními malými dřezy přímo pro určené jen pro oplachování čerstvých plodů. U luxusnějších kousků se dokonce můžete setkat přímo s posuvnou deskou na krájení potravin.

Plocha na osychání nádobí se u dřezů velmi liší rozlohou – někdy je pouze na ozdobu, ovšem často pro naše denní potřeby dostačuje. Zařiďte se podle vašich preferencí – nádobí můžete samozřejmě odkládat na zvláštní odkapávač mimo dřez.

Nejen pro ruce, ale i pro oči

V prodejnách si můžete vybrat dřez z nepřeberného množství tvarů, ovšem nejčastěji kupovaný je stále ten klasický obdélníkový, protože všechny speciální tvary mají menší použitelnou plochu nebo nějak znepříjemňují běžné užívání. Pokud vám ale jde především o reprezentativní kuchyň a pastvu pro oko, není problém koupit ovály, lichoběžníky, čtverce, kosočtverce, kapky apod.

Zcela netradiční variantou je volně stojící dřez, který vyžaduje více prostoru, s jeho instalací bývají větší problémy a je také jednoznačně dražší, ale může se stát ozdobou vaší kuchyně – dokáže na první pohled upoutat a je dostupný po celém obvodu.

Určitou možností může být též rohový dřez, ale kvůli problematickému umístění a nepraktičnosti (nedostatek světla a prostoru v malé kuchyni), se od něj spíše upouští.

Materiály

Nerez

Levnější smaltované dřezy se kvůli nízké životnosti staly minulostí (poškrábání a odprýsknutí smaltu bylo na denním pořádku), nahradil je ale velmi oblíbený nerez – vyniká svým jednoduchým čištěním (bakterie se neusadí na hladkém povrchu) i dobrým vzhledem, takže je dnes používán prakticky kdekoli. Ať už máte kuchyni vyvedenou v jakémkoli stylu, nerez vám ostudu neudělá, je prostě univerzální. Jelikož je pro jeho výrobu používán pochromovaný nikl (matný lesk) nebo ušlechtilá ocel (vysoký lesk), vyniká odolností proti korozi i vysokým teplotám (tady ale pozor – váš sifon je s největší pravděpodobností plastový a při vylévání horkých tekutin by se mohl zdeformovat).

Jelikož je nerez také do určité míry pružný, nemusíme se bát jeho prasknutí při zatížení těžším tělesem, ale pozor na poškrábání! Do nerezu sice pravděpodobně neuděláte hlubší rýhy, ale drátěnka, písek na čištění nebo špatně umístěná vidlička mohou nadělat nevzhledné nehluboké rýhy, které se časem budou střádat. Ve dřezech s tloušťkou stěny 0,6 mm mohou při nevhodné manipulaci vznikat důlky. Stěna 0,8 mm by měla být už dostatečná, ale pokud chcete mít jistotu, že se dřezu nic nestane, zaměřte se na tloušťky od 1 do 1,2 mm, ovšem počítejte s tím, že za něj zaplatíte také o několik tisíc Kč více.

Pokud nechcete na dřez neustále používat speciální čistící prostředky a olejíčky, které zabrání otiskům prstů, volte raději matný či zdrsněný povrch. Nevýhodou nerezu také je, že se na jeho povrchu dobře usazuje vodní kámen, takže je po uschnutí vidět každá kapka, která na něm ulpěla.

Umělý kámen

Někteří zákazníci rádi místo čehokoli kovového rádi využívají umělý kámen, který je ve skutečnosti směsí křemičitých písků se žulou (80 %) – to vše je pak spojeno akrylátem (15 %). Konečný vzhled získává kamenina díky příměsi barviv (5 %), což pro konečného zákazníka znamená výběr z mnoha různých odstínů barev. Tento materiál vyniká hygieničností a snadnou údržbou (oproti klasickému kamenu), ale není dobré ho vystavovat vysokým teplotám (oficiálně je odolný do 280°C, ale někteří znalci tvrdí opak – při vysokých teplotách prý mohou akryláty uvolňovat nebezpečné látky, při nízkých teplotách se něčeho takového ale nemusíte obávat).

Na rozdíl od nerezu ho není třeba leštit. Vysoká odolnost proti jakémukoli poškození je dosažena povrchovou úpravou (dřez je má zcela homogenní vzhled) a díky úplnému probarvení vám také nikdy nevybledne. Nemusíte se bát ani vrypů a škrábanců – granitový dřez přežije i silné nárazy z metrové výšky. Poškození barvícími látkami (víno, káva,…) či agresivními složkami čistících prostředků je prakticky vyloučeno. Výrobce díky těmto vlastnostem na dřezy poskytuje též prodlouženou záruku na 5 až 10 let.

Přírodní kámen

Dáváte-li přednost přírodnímu kameni před čímkoli průmyslově vyráběným, není problém si takový dřez objednat, i když za dražší cenu. Pamatujte však, že na oko vynikne přírodní kámen mnohem lépe u velkých kuchyní.

Corian

Nejmladším používaným materiálem, který se vzhledem a životností podobá kameni, ovšem dá se pořídit mnohem levněji, je Corian. Je vyráběn z bauxitu spojovaného akryláty.

Zpříjemnění práce

Špunt na dálkové ovládání

U dražších dřezů bývá klasický špunt nahrazen kovovou záplatkou, která může být otevřena speciálním knoflíkem vedle baterie – nemusíte tak při vypouštění šahat do špinavé vody.

Dávkovač saponátu

Při výběru dřezu se nelekněte, že některé modely mohou obsahovat vedle otvoru pro baterii ještě jeden další – ten je uzpůsoben pro uchycení dávkovače saponátu. Toto řešení skýtá výhodu, že nemusíme čistící prostředek nechávat stát vedle dřezu – jednoduše se stačí zmáčknout páčka (saponát může být doplněn po odšroubování této páčky).

Vodovodní baterie

Praktičnost a estetičnost nejde vždy ruku v ruce, ale pokud budete volit rozumně, neměli byste při výběru baterie narazit na větší problém. Velmi populárním (i když dražším) řešením jsou baterie kombinované se sprchou, díky kterým můžete bez problémů napustit velký hrnec, který se nevleze do dřezu (jsou vytažitelné až do délky 1 m; o zpětné zatažení se postará olověné závaží). Sprcha vám může také značně usnadnit mytí nádobí i různých potravin (zvlášť třeba hlávkového salátu). Nemusíte se ale bát, že by vám kohoutek jen sprchoval – funkce perlátoru a silného proudu jdou mezi sebou jednoduše přepínat.

Z estetického hlediska je hlavní, aby vodovodní baterie kuchyň nehyzdila. Samozřejmě je možné mít nainstalovánu nenápadnou chromovanou baterii, ovšem náročnější zákazníci mohou sehnat i velmi netradiční baterie – mohou mít středověký vzhled nebo být tři čtvrtě metru vysoké. Liší se podle toho ale také ceny – luxusní kousky koupíte kolem 20 000 Kč.

Rozteč

Před koupí baterie přeměřte výstup rozvodů vody ze zdi. Vyrábějí se ve dvou základních rozměrech – 100 a 150 mm.

Pákové baterie – ano nebo ne?

Jednootvorové pákové baterie dnes patří dnes k nejpopulárnějším. Mnozí je sice nemají rádi kvůli netradičnímu vzhledu, přesto jsou velmi výhodné díky těsnosti, jednoduché údržbě a rychlém hygienickém ovládání. Zároveň se dá velmi dobře regulovat teplota vody – čím větší úhlové rozpětí vaše baterie má, tím přesněji dokážete regulovat teplotu i tok vody.

Termostat vs termostatická baterie

U novostaveb se často stává, že potrubí od ohřevného kotle do kuchyně je příliš dlouhé a energeticky by se nevyplatilo vést vodu tak daleko. Tento problém lze vyřešit termostatem umístěným přímo v kuchyni. Na trhu už se ale vyskytují i tzv. termostatické baterie – nastavíte na nich jen požadovanou teplotu a průtok a termostat se podle toho zařídí. Podle statistik snižují termostatické baterie spotřebu vody i energie až o polovinu, takže investice se vám do dvou let vrátí.

Drtiče – plusy a mínusy

V každém druhém americkém filmu máme možnost vidět, jak hospodyňka odpad z kuchyně jednoduše zlikviduje tím, že jej nacpe do drtiče a dál se o něj nemusí starat. Jedná se jednoznačně o vymoženost, která šetří čas, ovšem o šetření čehokoliv jiného se už mluvit nedá.

Drtič můžete jednoduše nainstalovat pod svůj dřez, vyhodit pevný odpad přímo do odpadové roury a zmáčknout tlačítko pro spuštění drtiče. Otáčející se brusný talíř odstředivou silou natlačí odpad na okraj, kde je rozmělňován na malé částečky. Rozdrcené zbytky jsou společně s proudem vody odplaveny do kanalizace nebo septiku. Prosté a jednoduché – dokonce to ani nijak nebrání vašemu běžnému používání dřezu – mytí nádobí, vylévání apod.

Prodejci tvrdí, že zvýšení spotřeby energie je minimální, protože drcení probíhá pouze pár vteřin, lze v něm drtit prakticky jakýkoli biologický odpad (dokonce i kosti) a je zvlášť vhodný pro ty, kteří nemají možnost zlikvidovat tento odpad jiným způsobem.

Poškození drtiče ani zranění se bát nemusíte. Pokud do drtiče spadne nějaký předmět, který jej zablokuje, přístroj se automaticky vypne – po vypáčení předmětu můžete pokračovat v drcení dále. Je třeba si ale uvědomit, že i když se drtiči nic nestane, příbor z měkčího kovu byste vytáhli nepěkně pokroucený. V drtiči nejsou ani žádné ostré čepele, takže se nemusíte bát většího zranění, maximálně jako když se poraníte o struhadlo.

Přestože vše zatím mluví pro – dokonce i hlučnost je v mezích a pro běžné čištění stačí pár kostek ledu, které díky tvrdosti a zároveň rozpustnosti drtič pročistí, představme si druhou stránku věci. Pokud nemáte dobře spádovanou kanalizaci (tlakovou nebo podtlakovou), tak mohou vznikat problémy s ucpáním (gravitační kanalizace). Odpad z drtičů také zahlcuje čističky vod, které spotřebovávají mnoho energie na odfiltrování odpadu, který jsme předtím pohodlně rozdrtily.

Kromě ekologických a ekonomických nevýhod je tu ale také problém, že díky poskytování takového množství potravy do kanalizace se vždy začnou přemnožovat potkani. Spočítejte si tedy nevýhody a to, že musíte ještě investovat energii a vodu, to už možná něco vypovídá. Používání drtičů dosud není zakázáno zákonem, ale často bývá zakazováno kanalizačním řádem, takže pokud nechcete být od kanalizace odpojeni, řádně si jejich instalaci a užívání rozmyslete.

15 komentářů ke článku “Jak vybrat kuchyňský dřez”

 1. Pavel napsal:

  Doporučuji internetový obchod kuchyňské dřezy REGINOX na adrese http://www.dre­zylevne.cz. Hezké a kvalitní kuchyňské dřezy nemusí být vždy drahé.

 2. Dobrý večer, abych se přiznal, tak mě ve vašem článku zaujalo, že se i kuchyňské dřezy dělají z moderního kamene. Právě z tohoto materiálu máme doma obklady v koupelně a je pravda, že obkladačky jsou velmi pěkné a funkční. Lukáš

 3. Petr Molek designer napsal:

  <!--texy-->Pracovní deska stejně jako dřez je otrokem v kuchyni, co musí snést hodně.
  Další rady jak vybrat dřez naleznete zde:

  http://rady-bytoveho-designera.cz/gra­nitovy-nebo-nerezovy-drez-ktery-jenom-vybrat/

 4. Honza napsal:

  <!--texy-->Když už se zde mluví o dřezech tak chci jen upozornit, že umělý kámen není úplně správný název. Dřezy jsou označovány jako granitové. Dříve byly pro většinu lidí poměrně nedostupné. V současnosti už je situace lepší a dřezy jsou za rozumné ceny. Ale pozor na polské rádobydřezy. Jako zajímavé se jeví např. Telma se samočistící schopností. https://www.da­lago.cz/blog/dre­zy-telma-cisti-vzduch/

 5. Veronika napsal:

  <!--texy-->Dobrý den, já jsem se právě pustila do rekonstrukce kuchyně na chatě a krom toho že už mám koupenou úžasnou retrobaterii na webu eko-domov, tak chci rozhodně dřez, který nebude z nerezu, ten se mi tam vůbec nehodí, protože vloni jsem si sama zrestaurovala dřevěný nábytek a mám keramické madla takže potžebuji aby mi to ladilo, ale zároveň aby byl dřez i praktický a měl odkapávací plochu, protože rozhodně nechci, aby mi vedle dřezu ležel plastový odkapávač! Takže teď hledám inspiraci na něco co tam padne!

 6. Paja napsal:

  <!--texy-->Mě osobně se libí ty granitové dřezy :) Tady je to krásně vidět: https://eshop-sinks.cz/464-granitove-drezy Celkov, černá barva dřezu mi příjde taková atipická :) Zkrátka originální :)

 7. Mikki napsal:

  <!--texy-->Mně gratin tolik neoslovil asi jako ostatní. Pořád dávám přednost nerezovému dřezu v kuchyni. Pokud nepodlehte ceně a vyberete si silnější plech s povrchovou úpravou máte podobně odolný dřez za daleko menší peníz. V nedávném článku jsem narazil na typy nerezů z https://www­.dobracena.cz/clan­ky/jak-vybrat-kuchynskou-baterii-b63 takže můžete sosat informace a udělat si obrázek sami.

 8. Tonyr napsal:

  Zrovna jsem potřeboval něco, co by se týkalo vodovodních baterií, stejně, jako je tomu tady: https://eshop-schock.cz/con­tent/23-jak-vybrat-tu-spravnou-kuchynskou-baterii-pro-vas-drez To jsem opravdu rád, že jsem konečně našel, to co potřebuji :)

 9. Daniel napsal:

  Děkuji za pěkný článek a hlavně ty komentáře :) A mám tu ještě jedno srovnání: https://eshop-sinks.cz/content/25-srovnani-nerezovych-granitovych-a-keramickych-drezu-vyhody-a-nevyhody :)

 10. Janicka napsal:

  Za mě teda určitě granitový dřez. Nemáme ho teda dlouho. Kupovali jsme před měsícem přes tyhle stránky https://eshop-blanco.cz/464-granitove-drezy a zatím jsem fakt spokojená, hlavně prostě v kuchyni dobře vypadá a každá návštěva mi ho chodí obhlížet

 11. BrensnanSic napsal:

  Acai Berry Health Benefits – Try An Mangosteen Free Trial And Very Impressed!
  #2 – Acai Berry Detox.
  BBB rating J.
  The related company is FWM Laboratories, Inc.
  Have got 2693 complaints against them, most associated with these have not been resolved by group.

  Immunity – Before we describe the immunity boosting capabilities in the Acai Berry, we should take a style at what ORAC.
  ORAC is a measure of lots of damage caused to the body by free radicals.
  The acai berry colon cleanse fruit has 3800 ORAC anti-oxidants.
  Its ORAC values are actually greater than spinach and broccoli combined together.
  High ORAC values help the fruit fight free radicals better.

  Colon decontamination can be ended in many ways, while not all methods are safe and actual remedies.
  Several methods in lieu of healthy safely before summer and actual results are very straightforward.
  Daily contingent within a colon decontamination supplements are surprising outcomes.
  Colon is part of the wither all while using body, and books.
  These wastes are supplied by health and mind into checking account.

  In South America, acai berries benefits benefits have been known for centuries.
  Tribes used its antibacterial properties to fight infections, it's antiseptic properties to heal cuts and scrapes.
  They consume it in a lot through your wine they make from they.

  If you want to find the weight loss pill you need to acai berries where to buy merchandise.
  This is because if you buy this supplement you more than simply can loss your weight naturally an individual could take action without associated with energy makes use of acai berry supplement is the right energy booster to a person energetic all the time.

  You have to make sure that any the product your buy is not an extract and its freeze dried, so how the fruit are working its full potency.
  The majority of the products you will find are just extracts and if they contain other ingredients that decrease the effectiveness of a supplement as an appetite suppressant product.
  One ingredient to beware of is guarana, which lessens the effectiveness of acai berry.

  Acai contains antioxidants, fiber, protein, amino acids, healthy omega fats, and anthocyanins.
  For greatest results when you get acai because superfoods, create them pure and organic.
  Items should be individually researched and tested within the seller's esta­blishment.
  All superfoods are excellent for supplementing proper diet, it's tough diet that is lacking regarding important nutrient substances.
  A person first buy superfoods, you gain numerous and invaluable benefits to your body's overall fitness and well-being.
  Achieve longer life, take care of your ideal weight, and fight disease all of them! They are the future of healthy food items.

  I know many of individuals will say „I just don't have plenty of time to eat healthily, takeaway food is way too convenient“ or „my va . so hectic, I'm lucky to get food just about all – considerably healthy food“.
  I hope seeing those statement in publications will all of them clear for the purpose they are; excuses and justifications to cover up the real problem.
  The limiting is actually different any individual to record.
  Once you address it you can move on and, suddenly, your justifications look as ridiculous given that ones I've written above.
  Then you can finally make something occur about. <a>http://cz.ab­cmedecine.com/sno­re/

 12. Butch napsal:

  Knoedwlge wants to be free, just like these articles!

Přidat komentář