nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat správnou matraci

Matrace na posteli Zatímco u rámu je možné se docela dobře řídit vzhledem a cenou, u matrací by se kupující měl soustředit jen na jejich parametry. Je to vaše zdraví a pohodlí, proto se v obchodě nebojte klidně vyzkoušet. Mnoho lidí se stydí, vyzkouší pouze rukou její tvrdost, ale to je pro vyzkoušení její kvality skutečně nedostatečné a můžete si domů dovézt něco zcela jiného, než jste očekávali. 

Nestyďte se, prodejci jsou na to zvyklí a připravení – na matraci si můžete lehnout (plastové chrániče ochrání lůžko před případným znečištěním od obuvi) a vyzkoušet tak její vlastnosti (každý má pro svá záda jiné požadavky).

Dnes nejpopulárnějším materiálem matrací je polyuretanová pěna (pružná, elastická a prodyšná), následují latex (optimálně měkké a tvarově stálé; latexové jádro je různě děrované a podle toho vznikají zóny s větší nebo menší tuhostí) a matrace pružinové – ty konkurují spíše svou nízkou cenou a vysokou životností, ale také dobře odvádějí vlhkost, jako jediné je možné je ukládat na pevnou desku a jejich speciální typ – matrace taštičkové, jsou často upřednostňovány pro svou tvrdost. Obecně se lehčí váhové kategorie mohou spokojit s měkčím materiálem, pro těžší zákazníky jsou lepší ty tvrdší.

Pokud jste si vybrali běžnou matraci, ta v podstatě jediným požadavkem na její umístění je výška – lehací plocha by pro pohodlí uživatele měla být ve výšce cca 50 cm nad zemí. Máte-li zálusk na matrace zónové, kde pro správné uložení těla jsou umístěny měkčí zóny (v oblastech nejvíce namáhaných), tak si dejte pozor na její správné otočení, pokud není univerzální (osově symetrická).

Velkou výhodou u moderních matrací je vyřešení snímatelnosti potahů tak, aby mohli být sejmuty nadvakrát (z každé strany zvlášť). Trpíte-li alergiemi nebo astmatem, je možné zakoupit potahy z materiálů působících proti roztočům nebo např. snižující pocení. Matrace totiž funguje tak trochu jako filtr – za noc v ní uvízne půl až jeden a půl litru potu, proto by se měla po sedmi až deseti letech používání vyměnit.

Hodně potící se jedinci si mohou pořídit právě matracový chránič z dutého vlákna, které matraci částečně chrání a částečně pocení omezuje (vkládá se mezi prostěradlo a matraci – kromě prvoplánového efektu proti pocení je také příjemný při ležení) – kromě dutého vlákna bývají i z ovčí vlny (v žádném případě však z bavlny, která je pro bakterie velmi příjemným materiálem).

Kontrola kvality

 • Bodová elasticita – matrace by se měla prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí
 • Při ležení se musí přizpůsobit tělu a nic nesmí tlačit
 • Páteř musí zůstat v rovině (nejlíp poznáte při ležení na boku) – bederní oblast by se neměla příliš propadat (matrace by byla příliš měkká)
 • Čím více speciálních zón s různou tvrdostí, tím lépe

Materiál

Pružinové matrace sice nejsou v trendu, ale taštičkový systém oddělení pružin je udělal mnohem lépe použivatelnými, ovšem i tak se nevyrovnají latexu – ten je pro matrace skvělým materiálem, ale problémem je jeho špatná prodyšnost, takže pokud se více potíte, rozhodně nedoporučujeme.

Vodní matrace jsou vcelku pohodlné, ale ne každý si na ně zvykne – pro někoho se mohou stát rájem na zemi, jiný bude spát raději na tvrdé zemi. Alternativou k vodní matraci je viscoelastická pěna, která je také velmi přizpůsobivá, ale odstraňuje většinu nepříjemných pocitů ze spaní na vodní matraci.

Speciální materiály pro matrace

Tempur

Tempur je polyuretanová pěna o vysoké hustotě. Byla vyvinuta pro potřeby kosmického programu NASA, protože jeho skvělou vlastností je prodyšnost – nikdy se příliš nezahřívá a tělo se nepotí. Při spánku se také vhodně tvaruje a funguje jako skvělá opora těla.

Bulltex

Novým materiálem na trhu je Bulltex – je velmi podobný latexu, ale zároveň je mnohem více prodyšný. Těm zákazníkům, kteří z jakéhokoli důvodu nemají v lásce tyto umělé materiály, může prodejce nabídnout speciální materiál vyvinutý z oleje bodláku.

Bodláková matrace

Pro milovníky přírody, kterým by mohlo vadit, že leží na něčem vyrobeném z ropy byla vyvinuta speciální hmota z oleje bodláku vlastnostmi podobná latexu.

Vodní matrace

Vodní matrace jsou velmi příjemné, ale špatně se na nich mění poloha a ne každému musí vyhovovat. Místo toho jsou doporučovány spíše líné pěny (zvlášť Tempur).

Futonová matrace

Tato japonská tradiční postel je velmi tvrdá a ručně vyráběná z přírodních materiálů. Přes všechny vymoženosti, které poskytují moderní materiály, futonové postele jsou stále populární a velmi příznivé spánku i lidskému organismu. Futony jsou vyráběny ze zkadeřených bavlněných vláken, případně směsí s nimi – výborně jimi proudí vzduch a skvěle absorbují vlhkost.

Mnozí uživatelé popisují futon jako materiál, na kterém je velmi těžké neusnout. Futonové postele jsou často dodávány s nastavitelným rámem, takže z postele se rychle může stát pohovka. U nás není tento typ matrací příliš rozšířen, ale získává si stále větší popularitu.

Nejvyšší cena neznamená nejvyšší kvalitu

Zákazníci si často vyberou postel podle vzhledu a kvůli dostatečně vysoké ceně předpokládají, že dostávají i rošt a matraci v nejvyšší. Opak je ale pravdou kvalitě (zvláště je to poznat u postelí italského původu) – prodejci se prostě snaží prodat. Sice upozorňují klienty na možnost připlatit si za lepší kvalitu, ovšem na to oni už jako neslyší (přece už tak platí desítky tisíc, tak vyšší kvalita není potřeba). Odborníci ale rozhodně doporučují raději horší rám, ale matrace špičkové kvality.

Jak poznat kvalitní matrace?

Když si na matraci lehnete, sledujte jak velká oblast se prohne. Čím větší oblast a čím více se prohne, tím nižší kvalita, protože matrace nedokáže správně držet tvar vašeho těla.

Vlastnosti správné matrace

 • Matrace příliš měkká
 • Poloha na boku: páteř se vám nepřirozeně ohýbá a není rovná, protože se propadáte
 • Poloha na znak: páteř nemá správný rovnoměrný tvar do S
 • Matrace příliš tvrdá
 • Poloha na boku: matrace podepírá vaše tělo pouze v několik bodech, na tyto body je činěn příliš velký tlak, což zhoršuje proudění krve; páteř není podepřena, takže se ohýbá směrem dolů
 • Poloha na znak: při dobrém zádovém svalstvu páteř udržuje sice tvar S, ale také možné otlačeniny
 • Matrace s vhodnou tvrdostí
 • Jestliže nevíte, která matrace by vám vyhovovala, kupte zdravotní matraci – jsou sice o něco dražší, ale většinou neprohloupíte.
 • Poloha na boku: páteř je odlehčena a držena v přímce
 • Poloha na znak: páteř je podepřena a je jí umožněno držet tvar do S

Rady k matracím na závěr

 • Před koupí si matraci skutečně vyzkoušejte – zatlačit na ni a zjistit její pevnost nic neřeší
 • Levnější výrobky se brzy proleží – lepší materiály začínají od 5 tisíc
 • Pořiďte si matraci s potahem – ten můžete vyprat a do matrace nebude pronikat tolik potu, tudíž nemůže začít zevnitř plesnivět
 • Jednou za čas matraci otočte – únava materiálu se rozloží a odvětrá se vlhkost

Jak vybrat postel

2 320 komentářů ke článku “Jak vybrat správnou matraci”

 1. Having a national requirement to purchase health insurance will not work. As long as insurance companies are allowed to be run as a business with exponentially increasing profits, there will be a large segment of the population that will still need to decide whether to pay for healthcare or groceries! We need to provide a non-profit healthcare system that is more concerned with patient well being than profits.

 2. OMMIODDIO, stesso problema: parlata genovese da scaricatore di porto e marito „raffinato“. „se la prima parola che dice è "cazzo“, giuro che la paghi!„. Ho avuto culo (fortuna, certo) e ha detto "papà“.Inoltre continuo a usare la parola „tette“ davanti a mia suocera, cosa che a quanto pare non dovrei fare. Sti gran cazzi.

 3. post was supposed to go up earlier in the week but things like a crazy Harden trade and Arturo projecting the entire 2013 NBA season took precedence! Also, in case you didn’t

 4. De primeras no las pudimos ver muy bien por el lagrimeo de los ojos. Que guapo, se parece al padre, y que fotogenico, como el padre. No, en serio, muchas gracias por estos regalos, son muy especiales

 5. Hoi IDHAM BIN ZULKIFLI. Kamu ini samalah dengan abu lahab. Semoga kamu berbahagialah dengan abu lahab serta sahabatnya disana kelak. Kamu lebih teruk daripada Pengerusi DAP Perak. Semoga kamu dikutuk oleh Malaikat seumur kamu.

 6. Yes I am so sick of always changing the toilet paper, I have 3 rolls wandering around the house at the moment, 2 big packages of rolls so we dont run out, and a big storage container in the bathroom. How is it that I go in the bathroom for my two minutes and I am out of toilet paper? It’s bad enough the two minute break from the kids is with them on the other side dancing around because they decide at the same exact moment that they need to use the bathroom, I have to find toilet paper too!

 7. Coronel, o garanhão da república está solto, muito cuidado é pouco. A safadão Ã© uma verdadeira desgraça para o país, mas cadê a repercussão na grande imprensa e no meio do povo. Ontem numa fila de banco, ouvi pessoas dizendo que não importa o que o vigarista e manipulador fez, votariam nele novamente. Isso mostra o caráter do povo brasileiro. Aliás, a entrevista do grande FHC mostra isso.

 8. Euuuzinha, Greize, ,32 anos, sexo feminino,Belo Horizonte/MG. Tenho surdez neurosensorial moderada a severa bilateral, oralizada, com AASI.Não nasci ,perdi em 2008, então fui ouvinte até esse ano.Estou aprendendo LIBRAS, uma comunicação a mais.Demorei a responder , pq o pão de queijo estava no forno.hahahaha­.Abraços.Ema­il:

 9. Rhoy – I’ve got an email on the way to Strymon but I guess I already know the answer. MY follow up question to them will be, “Is there any chance this and the BPM issue can/will be changed via an update patch?”Karl – Thanks, mate. Do you know any delay unit that does write patches via channel 1 messages?I’ve owned a TimeFactor before and it didn’t. I’m wondering if my Line 6 M( does or if the Line 6 Echo Pro would…

 10. Matt Linklater napsal:

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.

  This post actually made my day. You cann't imagine simply how much
  time I had spent for this info! Thanks!

 11. Itˇs really a nice and helpful piece of info. I am happy that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.VA:F [1.6.5_908]please wait…VA:F [1.6.5_908](from 0 votes)

 12. Egypt!Some great deals on Portland direct & teletext.(Egypt is also VERY cheap once you’re out there)If not perhaps you could try the canary islands or Dominican Republic (If you look around you may be able to get a really good deal) However, I saw someone state Mexico & I highly doubt you’ll get a holiday there for jst £500 per head.Have a nice time!

 13. basement waterproofing atlanta…Good post. I be taught something tougher on different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content from other writers and observe a little one thing from their store. IÂ’d prefer to use some with the content on my weblog whether y…

 14. MEMANG POLIS DOUBLE STANDART!HIMPUNAN PEMBANGKANG POLIS BUAT KACAU..HIMPUNAN BN POLIS XKACAU..SUATU KETIKA DULU…KAIN RENTANG PUAK BN TULIS ‚NATANG‘ KEPADA SULTAN DI TERENGGANU. ADA POLIS AMBIK TINDAKAN??? KALAU PAS PASTI DITUDUH MENDERHAKA..DITAHAN ISA..DISUMBAT KE DALAM PENJARA!DIHUKUM SEBERAT2NYA.. TAPI, BN YG BT.. OK JE! HAL KECIK… XPAYAH DIBESAR2KAN..APA PUNYA KERAJAAN MACAM NI????

 15. I simply want to say I’m newbie to weblog and absolutely liked you’re website. Very likely I’m want to bookmark your site . You absolutely have exceptional stories. Thanks for revealing your blog.

 16. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 17. Merci pour ton appréciation Deedee,et c’est marrant, j’ai débuté un article la semaine dernière sur IG… Les grands esprits se rencontrent (enfin, quand ils ne reportent pas tout le temps)des bises

 18. c marrant que l’on parle de reconnaissance d’Israel quand on a un gouvernement qui ne veux pas de la creation d’un etat palestinien…Il est marrant le Occam quand meme, je serai curieux de voir la reaction des Israeliens quand dans 4000 ans les palestiniens viendront piller et coloniser les terres juives??? Suis pas sur qu’ils reconnaitrons un quelconque etat palestinien non plus

 19. Yumm… I currently stalk Smitten Kitchen and One Hungry Mama, but recently came across Dash and Bella via Aparment therapy and am loveing Phyllis's attitude to cooking with kids!!

 20. wonderful publish…Hi, Superb article. There’s an issue along along with your website through for instance, would evaluate this… WEB BROWSER nonetheless could be the market chief along having a huge percentage of people will definitely pass over your general magnificent…

Přidat komentář