nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat správnou matraci

Matrace na posteli Zatímco u rámu je možné se docela dobře řídit vzhledem a cenou, u matrací by se kupující měl soustředit jen na jejich parametry. Je to vaše zdraví a pohodlí, proto se v obchodě nebojte klidně vyzkoušet. Mnoho lidí se stydí, vyzkouší pouze rukou její tvrdost, ale to je pro vyzkoušení její kvality skutečně nedostatečné a můžete si domů dovézt něco zcela jiného, než jste očekávali. 

Nestyďte se, prodejci jsou na to zvyklí a připravení – na matraci si můžete lehnout (plastové chrániče ochrání lůžko před případným znečištěním od obuvi) a vyzkoušet tak její vlastnosti (každý má pro svá záda jiné požadavky).

Dnes nejpopulárnějším materiálem matrací je polyuretanová pěna (pružná, elastická a prodyšná), následují latex (optimálně měkké a tvarově stálé; latexové jádro je různě děrované a podle toho vznikají zóny s větší nebo menší tuhostí) a matrace pružinové – ty konkurují spíše svou nízkou cenou a vysokou životností, ale také dobře odvádějí vlhkost, jako jediné je možné je ukládat na pevnou desku a jejich speciální typ – matrace taštičkové, jsou často upřednostňovány pro svou tvrdost. Obecně se lehčí váhové kategorie mohou spokojit s měkčím materiálem, pro těžší zákazníky jsou lepší ty tvrdší.

Pokud jste si vybrali běžnou matraci, ta v podstatě jediným požadavkem na její umístění je výška – lehací plocha by pro pohodlí uživatele měla být ve výšce cca 50 cm nad zemí. Máte-li zálusk na matrace zónové, kde pro správné uložení těla jsou umístěny měkčí zóny (v oblastech nejvíce namáhaných), tak si dejte pozor na její správné otočení, pokud není univerzální (osově symetrická).

Velkou výhodou u moderních matrací je vyřešení snímatelnosti potahů tak, aby mohli být sejmuty nadvakrát (z každé strany zvlášť). Trpíte-li alergiemi nebo astmatem, je možné zakoupit potahy z materiálů působících proti roztočům nebo např. snižující pocení. Matrace totiž funguje tak trochu jako filtr – za noc v ní uvízne půl až jeden a půl litru potu, proto by se měla po sedmi až deseti letech používání vyměnit.

Hodně potící se jedinci si mohou pořídit právě matracový chránič z dutého vlákna, které matraci částečně chrání a částečně pocení omezuje (vkládá se mezi prostěradlo a matraci – kromě prvoplánového efektu proti pocení je také příjemný při ležení) – kromě dutého vlákna bývají i z ovčí vlny (v žádném případě však z bavlny, která je pro bakterie velmi příjemným materiálem).

Kontrola kvality

 • Bodová elasticita – matrace by se měla prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí
 • Při ležení se musí přizpůsobit tělu a nic nesmí tlačit
 • Páteř musí zůstat v rovině (nejlíp poznáte při ležení na boku) – bederní oblast by se neměla příliš propadat (matrace by byla příliš měkká)
 • Čím více speciálních zón s různou tvrdostí, tím lépe

Materiál

Pružinové matrace sice nejsou v trendu, ale taštičkový systém oddělení pružin je udělal mnohem lépe použivatelnými, ovšem i tak se nevyrovnají latexu – ten je pro matrace skvělým materiálem, ale problémem je jeho špatná prodyšnost, takže pokud se více potíte, rozhodně nedoporučujeme.

Vodní matrace jsou vcelku pohodlné, ale ne každý si na ně zvykne – pro někoho se mohou stát rájem na zemi, jiný bude spát raději na tvrdé zemi. Alternativou k vodní matraci je viscoelastická pěna, která je také velmi přizpůsobivá, ale odstraňuje většinu nepříjemných pocitů ze spaní na vodní matraci.

Speciální materiály pro matrace

Tempur

Tempur je polyuretanová pěna o vysoké hustotě. Byla vyvinuta pro potřeby kosmického programu NASA, protože jeho skvělou vlastností je prodyšnost – nikdy se příliš nezahřívá a tělo se nepotí. Při spánku se také vhodně tvaruje a funguje jako skvělá opora těla.

Bulltex

Novým materiálem na trhu je Bulltex – je velmi podobný latexu, ale zároveň je mnohem více prodyšný. Těm zákazníkům, kteří z jakéhokoli důvodu nemají v lásce tyto umělé materiály, může prodejce nabídnout speciální materiál vyvinutý z oleje bodláku.

Bodláková matrace

Pro milovníky přírody, kterým by mohlo vadit, že leží na něčem vyrobeném z ropy byla vyvinuta speciální hmota z oleje bodláku vlastnostmi podobná latexu.

Vodní matrace

Vodní matrace jsou velmi příjemné, ale špatně se na nich mění poloha a ne každému musí vyhovovat. Místo toho jsou doporučovány spíše líné pěny (zvlášť Tempur).

Futonová matrace

Tato japonská tradiční postel je velmi tvrdá a ručně vyráběná z přírodních materiálů. Přes všechny vymoženosti, které poskytují moderní materiály, futonové postele jsou stále populární a velmi příznivé spánku i lidskému organismu. Futony jsou vyráběny ze zkadeřených bavlněných vláken, případně směsí s nimi – výborně jimi proudí vzduch a skvěle absorbují vlhkost.

Mnozí uživatelé popisují futon jako materiál, na kterém je velmi těžké neusnout. Futonové postele jsou často dodávány s nastavitelným rámem, takže z postele se rychle může stát pohovka. U nás není tento typ matrací příliš rozšířen, ale získává si stále větší popularitu.

Nejvyšší cena neznamená nejvyšší kvalitu

Zákazníci si často vyberou postel podle vzhledu a kvůli dostatečně vysoké ceně předpokládají, že dostávají i rošt a matraci v nejvyšší. Opak je ale pravdou kvalitě (zvláště je to poznat u postelí italského původu) – prodejci se prostě snaží prodat. Sice upozorňují klienty na možnost připlatit si za lepší kvalitu, ovšem na to oni už jako neslyší (přece už tak platí desítky tisíc, tak vyšší kvalita není potřeba). Odborníci ale rozhodně doporučují raději horší rám, ale matrace špičkové kvality.

Jak poznat kvalitní matrace?

Když si na matraci lehnete, sledujte jak velká oblast se prohne. Čím větší oblast a čím více se prohne, tím nižší kvalita, protože matrace nedokáže správně držet tvar vašeho těla.

Vlastnosti správné matrace

 • Matrace příliš měkká
 • Poloha na boku: páteř se vám nepřirozeně ohýbá a není rovná, protože se propadáte
 • Poloha na znak: páteř nemá správný rovnoměrný tvar do S
 • Matrace příliš tvrdá
 • Poloha na boku: matrace podepírá vaše tělo pouze v několik bodech, na tyto body je činěn příliš velký tlak, což zhoršuje proudění krve; páteř není podepřena, takže se ohýbá směrem dolů
 • Poloha na znak: při dobrém zádovém svalstvu páteř udržuje sice tvar S, ale také možné otlačeniny
 • Matrace s vhodnou tvrdostí
 • Jestliže nevíte, která matrace by vám vyhovovala, kupte zdravotní matraci – jsou sice o něco dražší, ale většinou neprohloupíte.
 • Poloha na boku: páteř je odlehčena a držena v přímce
 • Poloha na znak: páteř je podepřena a je jí umožněno držet tvar do S

Rady k matracím na závěr

 • Před koupí si matraci skutečně vyzkoušejte – zatlačit na ni a zjistit její pevnost nic neřeší
 • Levnější výrobky se brzy proleží – lepší materiály začínají od 5 tisíc
 • Pořiďte si matraci s potahem – ten můžete vyprat a do matrace nebude pronikat tolik potu, tudíž nemůže začít zevnitř plesnivět
 • Jednou za čas matraci otočte – únava materiálu se rozloží a odvětrá se vlhkost

Jak vybrat postel

92 komentářů ke článku “Jak vybrat správnou matraci”

 1. Nada más patético que un dictador aferrándose al poder, aún a costa de la sangre de su pueblo. Tengo la sensación de que Mubarak está buscando terminar sus días a lo Ceaucescu.

 2. Thanks for the tip! It’s a bit nerve wrecking to “confront’ other kids because they really are so unpredictable, like that boy you dealt with. But I still want my kiddo to realize that others just can’t take toys away from him when he’s not ready to share just yet. Thanks for dropping by, coffeepoweredmom! Glad your browser is working again

 3. Roger • 29 de Agosto de 2012 às 01:32Pow galera adorei esse site, preciso de alguém para personalizar um tema de acordo com a minha necessidade, que seria um portal de noticias para a minha cidade local, onde eu quero que tenha classificados e guia empresarial sem contar que preciso de um sistema de banner se alguém se interessar entre em contato ou me ligue 6696797987 eu contrato quem se disponibilizar…

 4. hey guys…i used this software and was excited but out of soo many files it only fixed 5 or so…is there anything else or any other software i can use…coz im conerting avi to mov…

 5. ЗдраíÂ²Ã‘Ñ‚вуй МихíÂ°ÃÂ¸ÃÂ»! Вы как всеíÂ³ÃÂ´ÃÂ° вов푀емя ! Тол푌ко закíÂ¾ÃÂ½Ã‘‡Ð¸Ð»Ð° разíÂ±ÃÂ¸Ã‘€Ð°Ñ‚ь푁я с однíÂ¸ÃÂ¼ задíÂ°ÃÂ½ÃÂ¸ÃÂµÃÂ¼ ,кот­ÃÂ¾Ã‘€Ð¾Ðµ у меня не пол푃чалосí‘ÂŒ 3 Ã‘‡Ð°Ñ­ÃÂ°,но все-таки дошíÂ»ÃÂ¾!Тепе­Ã‘€ÑŒ уж точíÂ½ÃÂ¾ не заб푃ду! Спа푁ибо за то, что ведíÂµÃ‘‚е нас в праíÂ²ÃÂ¸ÃÂ»Ã‘ŒÐ½Ð¾íÂ¼ нап푀авленíÂ¸ÃÂ¸!

 6. hi!i’m chari and im 24,i just want to ask where can i take my consultation regarding my problem on hair loss.do you have recommended clinics in batangas that can prescribed the answer to hair loss?

 7. sambo läser en hel del bloggar vilket jag inte gör men hon visade mig ett blogginlägg av Calle Schulman där han skriver om hur hans iPhone och dess appar har tagit hans tid och att han nu har bytt

 8. Dans un communiqué en date du 02/04/2012 (repris et cité dans le Monde Médias du 03/04/12), la rédaction de Libé livre ses explications au « malaise » régnant au sein de l’équipe, en omettant ce qui pourrait bien être la cause principale de ce mal-être, une dysorthographie galopant à bride abattue :« Des Unes raccoleuses (…) -De pseudos événements (…) »On pressent une extension du domaine du spleen aux correcteurs du Monde, à force de gober les coquilles du voisin sans même prendre le temps de les ouvrir.

 9. I am so happy for you and your family! Congratulations! I will be looking forward to all the pictures of the new memeber of your family. I can remember when our Welsh Corgi passed away, the house was so quiet. So about 3 weeks later we got a new doggy from the humane society here in town. It was really nice to hear little feet running around the house again.

 10. bravo Mr Cadart,quel merveilleux reportage sur vous et votre super environnement.Vous nous donnez de rêver et d’oublier tous nos soucis ici en france.Profitez bien et soyez vous même,.Une réponse me ferrais très plaisir;merci et amicalement.

 11. to the coroner at Jasmine’s inquest when confronted with conflicting experimental evidence, “So what?”It’s quite comical, really… the same Sherlock Holmes complained to the coroner that Dr Lee’s evidence was too scientific and should have included a lay summary so that he could understand it!! What a hoot!

 12. What on earth have you been taking this time???Are they dandelions or mushrooms in that there garden???You should spend more time hanging off door frames with King Cod!!

 13. Kedves GG-k!Nagyon-nagyon sajnálom, ami történt ebben a gólyacsaládban, de szerintem Halászt még nem kellene helyettesíteni, mertremélhetÅ‘leg Ő jövÅ‘re is ebben a fészekben fog utódokat nevelni.Ezért javasolnám:HY542: GyöngyharmatHY543: Gyöngyvérne­veket.Harmat emlékét viszont mindenképpen meg kellene örökíteni ebben az évben.Ãœdvözlet­tel:Egy néma, de lelkes GG.

 14. Oi Maria ReginaSe você gosta de contar histórias, acho que vai gostar do meu cantinho: http://www.le­narterapia.blog­spot.comSeu cantinho é bem aconchegante. Vou passar sempre por aqui para dar uma espiada. BjosLena

 15. Great question Tabitha. Of course I expect it’s probably a bit of both, but I’d be inclined to guess that it’s more the latter (changing perception of the careers available). I’d be interested in the differences between disciplines for this too.

 16. I casi sono due: o ha il senso dell'umorismo di un impiegato dell'INPS quando allo sportello c'e' una fila di 30 persone e non va l'aria condizionata, oppure e' proprio in mala, mala, malafede.....

 17. mira tengo un proble enorme lo que pasa es que me encanta una chica y en un tiempo fuimos novio de verdad ahora somos amigos ante los demas pero los dos nos queremos bueno ella me lo dice pero me dice que tiene que conocerme bien para ser mi novia y llevamos 5 meses conociendonos dime que hago porfa para ser el novio de ella es la unica chica que me gusta y quiero estar con ella que hago??

 18. It sounds like you had a perfect weekend!! You are right…if you deny it…it’s not really happening…..your son preparing for H.S. that is…….at least, it’s not happening…till this fall!! lolKim~

 19. now has iphone support.greetings“ does not have an iPhone or other mobile application that you can use to sync and upload files with, but the web interface is accessible from many mobile devices.”

 20. Outstanding weblog here! Also your journal loads up speedily! What web bread are you using? Can I get your affiliate hyperlink to your web concourse? I necessary my individual websites unexploded up as andantino as yours

 21. This challenge is great timing. Last Monday (9/10) I decided to kick my Pepsi habit. And now here I am one week later, still no Pepsi! I’ve never been able to do this before, but now I am ready. I have had some cravings, but when I do I get a big glass of ICE water instead. And bonus…i weighed myself today…down 2 pounds from last Monday!

 22. Optimistic satisfied which i sailed with all your online business out of the blue. I am signing up with your current type in get to help get the newest shifts. Get pleasure from each of the aspects less than

 23. Bon, ben The Economist s’étant depuis une demi-douzaine d’année révélé être l’équivalent d’une boussole qui pointerait vers le Sud, je suppose que ceci équivaut à un appel à voter Hollande.

 24. Attractive section of content. I just found your webpage and in accession capital to say that I acquire in reality really liked account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and also I achievement you entry regularly quickly.

 25. buenas tardes, es increible la cantidad de personas que le piden una ayuda, me sumo a esas personas que realmente necesitan, soy colombiana, pero vivo en venezuela, soy madre soltera de dos hijas gemelas, con gran esfuerzo pude graduar a una de ellaen la universidads, la otra esta a punto de graduarce, soy manicurista y no tengo mi vivienda, solo necesito comprarme un auto para hacer transporte escolar, y poder asi ahorrar para comprarme mi vivienda, ojala que obtenga una respuesta suya sr carlos, dios y la virgen se lo agradecerian

 26. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 27. Вы очеíÂ½Ã‘ÂŒ хорíÂ¾Ã‘ˆÐ¾ пишíÂµÃ‘‚е на рус푁ком языíÂºÃÂµ. А я за три года тай푁кий язык так и не выу푇ила праíÂºÃ‘‚ичесíÂºÃÂ¸, хотя очеíÂ½Ã‘ÂŒ хочíÂµÃ‘‚ся. чтоíÂ±Ã‘‹ еще бол푌ше узнíÂ°Ã‘‚ÑŒ стрíÂ°ÃÂ½Ã‘ƒ, котíÂ¾Ã‘€ÑƒÑŽ я любíÂ»Ã‘ÂŽ.

 28. Pfff j’ai déjà participé à un de ces concours, que j’ai gagné, et je n’ai jamais reçu le prix!! Laisse tomber(Envoyé depuis l’application AppReview (V1.1.2))

 29. , you couldn’t etc.Promises without foundation, accusations without clarity or proofalmost better to watch the leafs crash and burn,,,oops already did.I want to hear what a party has to offer and CAN do and then CAN’T do which is even more important.My beef is always the evasive responses to questions.If only we were able to obtain a truthful answer to a question, it would make choices so much easier, but I guess that is not part of the game. The incumbent gets to play hide the pickle and the candidates get to play wack a mole.

 30. actually it’s quite low, FXCM and Gain’s numbers showed around $100 per million, that’s one pip revenue. $20–35 per million is extremely low even for STP but relatively high for institutional and prime brokerage fees (around $5–10 per side).

 31. Mais bien sûr,***, oui ***, et d’ailleurs comme a dit *** ici même ***, la Méditerranée n’est pas seulement la poésie, elle est le poème, et ***, il faudrait ici citer ***…: et il n’y a rien à corriger !

 32. Hi Eva, you have once again excelled with your mission of taking care of our “four legged kids.” Emma has a few words of her own…. Eva – woof woof bark smile woof woof bark bark run woof bark Sally woof bring food bark smile jump-up.For a complete translation you can order Emma’s Canine-those-who-feed-me book at Emma’s soon to be website…it’sa­bouttimetheyun­derstoodme.com­ThanksPM

 33. Recuerdo incluso que él hizo un programa junto con Graterolacho en Televen que se llamaba “Rueda Libre” de lunes a viernes a las 11:00 a.m., que se transmitía conjuntamente con Radio Capital 710 AM

 34. Hello. I am currently about to be a senior in high school. I have excellent grades and already have my college and path of study chosen. Now, I am just wondering who I can go to talk to about financial aid options, and general advice about college (when to apply, etc). Please do not post web sites, I would much rather discuss this with an actual person. Thank you for any help!

 35. Yum yum, I wonder if I can convince Mr BB to go out for a curry tonight, you've given me a craving for it now. Love your outfit, as usual!And luckily the sideboard I won is only round the corner, carry-able!! x

 36. Hi Christian,We’ve just posted our new classes for May and June.You can check them out here: The page error may have been due to it being updated while you were trying to access it…Hope to see you there:)

 37. Caro Adonias ja olve mudança de comando na Guarda Municipal de Presidente Dutra cujo o comando sou eu e estou-lhe covidando para fazer-nos uma visita.Resposta: Farei sim meu caro Almir, com o maior prazer e vamos fazer uma matéria. Parabéns pela nomeação.

 38. Ian, she is a rewarding writer. In the US, the indie publisher New Directions is in the process of bringing out new translations of her work (she’s from Brazil) so hopefully these will draw some attention to her. She is very popular in Brazil but deserves to be better known worldwide.

 39. the retail price of phones are bloated to make people get in to contracts, plus apple is going to release something with just as many features for a similar price as the ipad. if apple can do it why not moto, apple is know for overpricing.

 40. Apr09Ashlee Perillo Hello! I simply want to give an enormous thumbs up for the nice info you could have here on this post. I shall be coming again to your weblog for more soon.

 41. Sehr geehrter Herr Ziebell,die Produktion unseres Mini-BHKW haben wir Ende letzten Jahres eingestellt.Wir konzentrieren uns nun auf Wärmepumpen, Erdwärmeabsor­bersysteme und Elektro-Speicher-Stationen, um PV-Strom zur Eigennuntzung zu “bevorraten.Wenn Sie zu diesen Themen Interesse haben, kommen Sie gern auf uns zu.Mit freundlichen GrüßeVolkmar Frotscher

 42. F*ckin’ remarkable issues here. I am very glad to peer your post. Thanks a lot and i am having a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

Přidat komentář