nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat správnou matraci

Matrace na posteli Zatímco u rámu je možné se docela dobře řídit vzhledem a cenou, u matrací by se kupující měl soustředit jen na jejich parametry. Je to vaše zdraví a pohodlí, proto se v obchodě nebojte klidně vyzkoušet. Mnoho lidí se stydí, vyzkouší pouze rukou její tvrdost, ale to je pro vyzkoušení její kvality skutečně nedostatečné a můžete si domů dovézt něco zcela jiného, než jste očekávali. 

Nestyďte se, prodejci jsou na to zvyklí a připravení – na matraci si můžete lehnout (plastové chrániče ochrání lůžko před případným znečištěním od obuvi) a vyzkoušet tak její vlastnosti (každý má pro svá záda jiné požadavky).

Dnes nejpopulárnějším materiálem matrací je polyuretanová pěna (pružná, elastická a prodyšná), následují latex (optimálně měkké a tvarově stálé; latexové jádro je různě děrované a podle toho vznikají zóny s větší nebo menší tuhostí) a matrace pružinové – ty konkurují spíše svou nízkou cenou a vysokou životností, ale také dobře odvádějí vlhkost, jako jediné je možné je ukládat na pevnou desku a jejich speciální typ – matrace taštičkové, jsou často upřednostňovány pro svou tvrdost. Obecně se lehčí váhové kategorie mohou spokojit s měkčím materiálem, pro těžší zákazníky jsou lepší ty tvrdší.

Pokud jste si vybrali běžnou matraci, ta v podstatě jediným požadavkem na její umístění je výška – lehací plocha by pro pohodlí uživatele měla být ve výšce cca 50 cm nad zemí. Máte-li zálusk na matrace zónové, kde pro správné uložení těla jsou umístěny měkčí zóny (v oblastech nejvíce namáhaných), tak si dejte pozor na její správné otočení, pokud není univerzální (osově symetrická).

Velkou výhodou u moderních matrací je vyřešení snímatelnosti potahů tak, aby mohli být sejmuty nadvakrát (z každé strany zvlášť). Trpíte-li alergiemi nebo astmatem, je možné zakoupit potahy z materiálů působících proti roztočům nebo např. snižující pocení. Matrace totiž funguje tak trochu jako filtr – za noc v ní uvízne půl až jeden a půl litru potu, proto by se měla po sedmi až deseti letech používání vyměnit.

Hodně potící se jedinci si mohou pořídit právě matracový chránič z dutého vlákna, které matraci částečně chrání a částečně pocení omezuje (vkládá se mezi prostěradlo a matraci – kromě prvoplánového efektu proti pocení je také příjemný při ležení) – kromě dutého vlákna bývají i z ovčí vlny (v žádném případě však z bavlny, která je pro bakterie velmi příjemným materiálem).

Kontrola kvality

 • Bodová elasticita – matrace by se měla prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí
 • Při ležení se musí přizpůsobit tělu a nic nesmí tlačit
 • Páteř musí zůstat v rovině (nejlíp poznáte při ležení na boku) – bederní oblast by se neměla příliš propadat (matrace by byla příliš měkká)
 • Čím více speciálních zón s různou tvrdostí, tím lépe

Materiál

Pružinové matrace sice nejsou v trendu, ale taštičkový systém oddělení pružin je udělal mnohem lépe použivatelnými, ovšem i tak se nevyrovnají latexu – ten je pro matrace skvělým materiálem, ale problémem je jeho špatná prodyšnost, takže pokud se více potíte, rozhodně nedoporučujeme.

Vodní matrace jsou vcelku pohodlné, ale ne každý si na ně zvykne – pro někoho se mohou stát rájem na zemi, jiný bude spát raději na tvrdé zemi. Alternativou k vodní matraci je viscoelastická pěna, která je také velmi přizpůsobivá, ale odstraňuje většinu nepříjemných pocitů ze spaní na vodní matraci.

Speciální materiály pro matrace

Tempur

Tempur je polyuretanová pěna o vysoké hustotě. Byla vyvinuta pro potřeby kosmického programu NASA, protože jeho skvělou vlastností je prodyšnost – nikdy se příliš nezahřívá a tělo se nepotí. Při spánku se také vhodně tvaruje a funguje jako skvělá opora těla.

Bulltex

Novým materiálem na trhu je Bulltex – je velmi podobný latexu, ale zároveň je mnohem více prodyšný. Těm zákazníkům, kteří z jakéhokoli důvodu nemají v lásce tyto umělé materiály, může prodejce nabídnout speciální materiál vyvinutý z oleje bodláku.

Bodláková matrace

Pro milovníky přírody, kterým by mohlo vadit, že leží na něčem vyrobeném z ropy byla vyvinuta speciální hmota z oleje bodláku vlastnostmi podobná latexu.

Vodní matrace

Vodní matrace jsou velmi příjemné, ale špatně se na nich mění poloha a ne každému musí vyhovovat. Místo toho jsou doporučovány spíše líné pěny (zvlášť Tempur).

Futonová matrace

Tato japonská tradiční postel je velmi tvrdá a ručně vyráběná z přírodních materiálů. Přes všechny vymoženosti, které poskytují moderní materiály, futonové postele jsou stále populární a velmi příznivé spánku i lidskému organismu. Futony jsou vyráběny ze zkadeřených bavlněných vláken, případně směsí s nimi – výborně jimi proudí vzduch a skvěle absorbují vlhkost.

Mnozí uživatelé popisují futon jako materiál, na kterém je velmi těžké neusnout. Futonové postele jsou často dodávány s nastavitelným rámem, takže z postele se rychle může stát pohovka. U nás není tento typ matrací příliš rozšířen, ale získává si stále větší popularitu.

Nejvyšší cena neznamená nejvyšší kvalitu

Zákazníci si často vyberou postel podle vzhledu a kvůli dostatečně vysoké ceně předpokládají, že dostávají i rošt a matraci v nejvyšší. Opak je ale pravdou kvalitě (zvláště je to poznat u postelí italského původu) – prodejci se prostě snaží prodat. Sice upozorňují klienty na možnost připlatit si za lepší kvalitu, ovšem na to oni už jako neslyší (přece už tak platí desítky tisíc, tak vyšší kvalita není potřeba). Odborníci ale rozhodně doporučují raději horší rám, ale matrace špičkové kvality.

Jak poznat kvalitní matrace?

Když si na matraci lehnete, sledujte jak velká oblast se prohne. Čím větší oblast a čím více se prohne, tím nižší kvalita, protože matrace nedokáže správně držet tvar vašeho těla.

Vlastnosti správné matrace

 • Matrace příliš měkká
 • Poloha na boku: páteř se vám nepřirozeně ohýbá a není rovná, protože se propadáte
 • Poloha na znak: páteř nemá správný rovnoměrný tvar do S
 • Matrace příliš tvrdá
 • Poloha na boku: matrace podepírá vaše tělo pouze v několik bodech, na tyto body je činěn příliš velký tlak, což zhoršuje proudění krve; páteř není podepřena, takže se ohýbá směrem dolů
 • Poloha na znak: při dobrém zádovém svalstvu páteř udržuje sice tvar S, ale také možné otlačeniny
 • Matrace s vhodnou tvrdostí
 • Jestliže nevíte, která matrace by vám vyhovovala, kupte zdravotní matraci – jsou sice o něco dražší, ale většinou neprohloupíte.
 • Poloha na boku: páteř je odlehčena a držena v přímce
 • Poloha na znak: páteř je podepřena a je jí umožněno držet tvar do S

Rady k matracím na závěr

 • Před koupí si matraci skutečně vyzkoušejte – zatlačit na ni a zjistit její pevnost nic neřeší
 • Levnější výrobky se brzy proleží – lepší materiály začínají od 5 tisíc
 • Pořiďte si matraci s potahem – ten můžete vyprat a do matrace nebude pronikat tolik potu, tudíž nemůže začít zevnitř plesnivět
 • Jednou za čas matraci otočte – únava materiálu se rozloží a odvětrá se vlhkost

Jak vybrat postel

539 komentářů ke článku “Jak vybrat správnou matraci”

 1. Aaargh, j’ai manqué d’avoir une crise d’agoraphobie rien qu’en regardant ça ! :DTrès chouette bravo :) Je suis ton blog assidument

 2. 936c115I am really impressed with your writing talents as smartly as with the format for your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it your self? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..19a6bb

 3. fantastic points altogether, you just gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 4. I thought light squared had a brilliant idea but a deeply flawed implementation concept.I do not think their idea is going away… it just needs to adapt to the realities.

 5. Great advice Debbie, I do hope my cousin will read this and take it to heart. He, like many talented people are not happy in their retirement years, and they have so much to offer! Is this more common with men? How can friends and families help?

 6. Harder to bite the hand of Big Brother that feeds us if this mess goes through.Some insurance does have dental, or you can get an additional policy as I did to cover dental. Shop around there are many out there. Med Life and United Concordia are two I know of.

 7. Yummy! These will be on our Snowstorm/Super Bowl Weekend Junk Food Extravaganza menu! I keep my kosher salt in a purple Emile Henry salt pig. (I thought a „salt pig“ was a weird idea, but it works well for me.) Don't you just love kosher salt?

 8. I truly want to thank you for however one more great informative post, I’m a loyal visitor to this weblog and I can’t say how much valuable suggestions I’ve learned from reading your content. I truly appreciate all of the hard work you put into this wonderful blog.

 9. Não aprovo o que fez Nelsinho, mas contra gente da estirpe de Briatore eu também usaria as mesmas armas.Cidadão ba­ixo, basta lembrar o que fez com Roberto Pupo Moreno…Uma coisa que não tem nada a ver com o texto… Não entendo o porque de muita gente ver este episódio como uma punição ao Nelson Piquet.O Ã³dio que nutrem pela imagem do tri campeão Ã© algo que eu sinceramente nao entendo.É como culpar Pelé pelos quatrocentos gols que o filho dele tomou sendo guardametas do Santos…

 10. Glad I didn’t stay for the last song. Caught the last train in to town that night. I enjoyed Chad Vangaalen and was actually wanting him back on stage about half way through the horses set. I agree, great album but boring show.

 11. The same thing always happens to me too. Either I’m out or in the washroom. But at least I know when they’re going to arrive. It’s actually become a gag around here.

 12. I love conferences too – love “what’s for lunch today” and “who will I see at my lunch table”. The networking is wonderful. ‘Fraid I’m a goody-two-shoes girl and never sneak out to do shopping. (It’s nice though when a conference incorporates a little free time to cater for that need!)

 13. Thank you a lot for providing individuals with such a special possiblity to discover important secrets from this website. It really is very awesome and full of a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your blog at a minimum 3 times weekly to study the latest guides you will have. And indeed, I’m also certainly contented for the tremendous tips and hints you give. Selected 3 ideas in this posting are clearly the most efficient we’ve had.

 14. Wholesale purses and handbags are the way for you to own your on business that you have been wanting for years. Watch the money roll in when selling handbags and purses wholesale. This is a trick that retail stores have know about for ages. The income you will be making will astound you. Since you will be buying such high quality purses in bulk you will be amazed at what low prices you will receive them at. You will be getting the same styles, fabrics

 15. I undoubtedly feel everything you stated. Your preferred rationale turned out to be accessible for research on the internet, so that it is easy to support. My reply to you is, I absolutely get ticked-off if individuals give some thought to interests which they simply don’t appreciate. You were competent to give information capably and showcased this complete question so everyday people could make their own individual conclusion founded on your information. Hopefully these people take a stance and join me here in conversing within your comment mechanism. Regards.

 16. Mitäs siitä tulisi, jos ei tehdä ohjeiden mukaan. Ja toinen suomalainen piirre. Suomalainen jalankulkija seisoo liikennevaloissa odottaen punaisen ukon vaihtumista vihreäksi. Autoja ei näy lähimaillakaan. Siinähän sitä parasta Suomi-brändi: viedään maailmalle suomalainen säntillisyys ja byrokratia. Vienninedistämis­tä mietti P.

 17. This review kind of mirrors my experience with WP Engine vs. ZippyKid. As of this comment, I think WP Engine still needs to work out issues in their Customer Service process. I wasn’t thrilled by their email support, and frankly I thought their support wasn’t helpful. I didn’t like that I couldn’t just pick up the phone and call. WP Engine may have great hosting, but it failed me. If you’re at all like me where you value customer service above all else, then I’d go with ZippyKid.

 18. seem to think of anything to write…about.i have come up with a list of 25 blogging ideas and tips i have found will ward off that annoying writer’s block. here goes:review a product. who doesn’t like to find out if a product is worth the money or…

 19. The premise is wrong. The SEC always insists that settling parties admit to fraud (or whatever the SEC is alleging) in the settlement papers. It is non-negotiable. The SEC does this knowing it will make the parties vulnerable to private civil litigation afterwards, which I've never understood because most parties would pay lots more settlement dollars to avoid having to cop to the fraud. Maybe they're taking care of their friends in the plaintiffs' bar? Anyway, I don't know the reason but it is what it is. FWIW I'm a securities lawyer and have been through this many times.

 20. Hi Maria,they are very inspirational photos. Blue is one of my favourite colours, beside white, green,… and recently a lot red, too.Do you like foxes? :)Have a nice new week!M

 21. अभिष୥‡à¤•à¤…व୤¶à¥à¤¯ वाच आणि स्୤µà¤¤à¤ƒà¤š वि୤šà¤¾à¤° कर୥‚न सुखी कसं रह୤¾à¤¯à¤šà¤‚ या୤šà¥€ दि୤¶à¤¾ ठर୤µà¥‚ शक୤¤à¥‹ आप୤£.आभ¤Ã Â¤Â¾ असं पहा मि୤³à¤£à¤¾à¤±à­¥ÂÃ Â¤Â¯Ã Â¤Â¾ पगार୤¾à¤¤ को୤£à¥€à¤š सुखी नस୤¤à¥‹ , अज୥‚न थॊ୤¡à¤¾ जा୤¸à¥à¤¤ पगार अस୤¤à¤¾ तर? त्୤¯à¤¾ पे୤•à¥à¤·à¤¾ मि୤³à¤£à¤¾à¤°à­¤Â¾ पगार जरी फार नस୤²à¤¾ तरी को୤£à¤¾à¤ªà¥à­¤Â¢Ã Â¥Â‡ हात पस୤°à¤¾à¤µà¥‡ लागत ना୤¹à¥€à¤¤ ना?? आणि आपण खाऊन पि୤Šà¤¨ सुखी आह୥‹à¤¤ असा वि୤šà¤¾à¤° के୤²à¤¾ तर नक୥à¤•à¥€à¤š सुखी रा୤¹à¥‚ शकू. मन୤¾à¤²à¤¾ ट्୤°à¥‡à¤¨ कर୤£à¥à¤¯à¤¾à­¤ÂšÃ Â¥Â€ आव୤¶à¥à¤¯à¤•à­¤Â¤Ã Â¤Â¾ आहे बस୥à¤¸.

 22. I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply in your guests? Is going to be back often to check up on new posts

 23. Howdy very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also¡KI’m glad to seek out so many useful info right here in the publish, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 24. Meiner Meinung nach ist es so, dass man sollte selbst wissen was sie essen oder nicht. Gesund ist aber sehr wichtig und Ernährung muss vielseitig…

 25. … The hatred, the greed, the covetousness and envy of the DUmmies is disquieting. Somehow the DUmmies think they are entitled to other people's property because…well just because.I think they feel entitled to other people's property because they're better than you are (at least they think so) and they are entitled because they have to run your life since you're either too stupid, too racist, too greedy or too hateful (or maybe some combination of those impediments) to run it without them being your overseer.

 26. 284If you need to design more than one website, then you should check into multiple platforms. Your future efforts will be more productive the sooner you learn platforms like Java, PHP, and MySQL. Whether you are building a website for yourself, a client or a friend, your talents will permit you to do so quickly and effectively.

 27. I precisely desired to thank you very much again. I’m not certain what I might have worked on without those techniques provided by you over that situation. It truly was a alarming case in my circumstances, nevertheless discovering a well-written fashion you solved it forced me to weep over joy. Now i am thankful for the information and in addition trust you know what an amazing job you’re getting into training the others through the use of your web blog. More than likely you’ve never got to know any of us.

 28. The days are long, but the years are short. I don’t want to miss them! For more short and sweet ideas on how to stop and smell the roses, to enjoy the little things in life, check out my 31 Days to Smell the Roses series.

 29. Du har masse fine bilder pÃ¥ bloggen din. Koser meg Ã¥ ser.Det er sÃ¥ vakkert i Syden. ForstÃ¥r at du koser deg der,Og lengter tilbake.Takk for at du deler.Vakkert.Klem

 30. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its helped me. Good job.

 31. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.

 32. Minha avó preparava um prato delicioso com rins de porco. Meu marido que não me escute, mas eu morro de saudades. Aqui nos EUA, é tão difícil encontrar e mesmo se encontrasse não sei se acertaria preparar assim com tanta eficiência.

 33. Jedigueve dit :Euh une question en passant, s’il n’y a pas de récession en vue en Amérique du Nord alors pourquoi les US viennent de décider d’investir ou donner 152 milliards pour relancer ou aiderl’économie si tout va si bien de leur côté?????

 34. Talking of influences, the Hanif religion of Yemen probably has been the inspiration for several early Suras, such as sura 55, which is an ode to the honour of Al-Rahman. Ir's really quite nice.No wonder that the Allah-worshippers of Mecca were annoyed with the new religion that threatened their business. They had means to fix that problem…Influence from Syria would probably not be heretic, BTW. It would be fromthe Assyrian Church, which used to be of comparable size to the Ortodox and the Roman Catholic ones. The Seljuks, later the Turks, .

 35. Pues sí, María Jesús, el poder y el dinero mueven el mundo. Un beso.Hola Selma, no te hagas mala sangre, porque nosotros no podemos hacer nada, salvo denunciarlo, y ahí estamos. Tenemos que tener fuerza para seguir en la brecha de la denuncia. Besos.Hola Gènia, efectivamente, nada podemos hacer salvo denunciarlo. Un beso.Salud y República

 36. If there’s one place that has “superfluous young males” it’s the Haredi sector in Israel, where the shababnikim escape the tedium of their yeshivas to riot in the streets at any provocation.“Judaic radicalization” doesn’t seem to be a problem for Kramer.

 37. Hi Viacheslav,I don’t know the answer to that, maybe you should ask on cocos2d forum, since there are many people who have gone through the process and maybe someone had the same problem as you.

 38. I love the pistachio and the chocolate! I couldn’t choose so we have both which is awesome because we use our hugabub everyday! Having two means bub and I never have to be without one while the other is in the wash :)

 39. we like to honor many other web web pages on the web, even when they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out

Přidat komentář