nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat podle hlučnosti

Hi-fi sluchátka Hlučnost je jedním z důležitých parametrů nakupovaných spotřebičů. Vzhledově se může zdát výrobek zcela v pořádku, stejně tak všechny jeho funkce jsou dostačující a že hodnota hlučnosti je pouze o několik čísel vyšší než u srovnatelného výrobku, ale dvakrát tak dražšího. Nebudete přeci dál přemýšlet. Ale již první zapnutí v domácnosti bude znamenat procitnutí a vzbudí ve Vás chuť jít výrobek hned vrátit. Stupnice hlučnosti totiž neroste podobně jako stupnice délky či váhy. Intenzita hluku je udávaná v decibelech (označení dB) a počítá se na logaritmické stupnici. To v praxi znamená, že nárůst hlučnosti o 3 dB znamená dvojnásobný hluk. Nárůst hlučnosti o 10 dB už znamená desetinásobek hluku a o 20 dB je to stonásobek!

Při překročení hlučnosti o několik jednotek nad limit potom neznamená mírné překročení hlučnosti, jak se může na první pohled jevit. Hlučnost vyšší než 85 dB může způsobit škody na sluchovém aparátu až ohluchnutí.

Stupnice hlučnosti

Pro lepší orientaci přidáváme ilustrační tabulku hladin hluku pro různé situace.

< 20 dB Volná příroda za bezvětří
20–30 dB Velmi klidný pokoj
30–40 dB Běžné hlukové pozadí
40–50 dB Normální zábava
50–60 dB Hlasitost domácí elektroniky v pokoji
60–70 dB Zvuk klávesnice
70–80 dB Osobní auto v městském provozu
80–90 dB Nákladní auto v městském provozu
90–100 dB Sbíječka na stlačený vzduch
100–110 dB Rockový koncert
110–120 dB Tryskové letadlo při ověřovacím běhu
120–130 dB Tryskové letadlo při startu
130–140 dB Výstřel z děla v bezprostřední blízkosti

Při měření hlučnosti je třeba určitých podmínek, aby nebylo ovlivněno samotné měření. Hluk nelze měřit například za nepříznivého počasí (silný vítr, sněžení nebo déšť). Hluk dopravy je třeba měřit v den s obvyklou mírou dopravy – ne přes víkend nebo o svátcích.

Orientační měření je možné provádět ručním hlukoměrem, který lze pořídit již od 1500 Kč. Spolehlivé měření již musí provádět akreditovaná laboratoř – což již bývá nákladná záležitost. Pokud jste obtěžováni nadměrným hlukem například z dopravy, je dobré kontaktovat nejbližší hygienickou stanici.

644 komentářů ke článku “Jak vybrat podle hlučnosti”

 1. […] Kromě elektřiny se při používání pračky spotřebovává i větší množství vody. Tento parametr je také vhodné porovat s ostatními kandidáty a vzít jej v úvahu. Posledním důležitým provozním parametrem je hlučnost při praní a odstřeďování. Podrobnosti jak vybírat a na co si dát pozor najdete v příspěvku Jak vybírat spotřebiče podle hlučnosti. […]

 2. Tomek napsal:

  Jak se měří hlučnost u spotřebičů? Měří se to přímo u spotřebiče u jeho nejhlučnější části nebo např. metr od spotřebiče na více místěch a udělá se průměr? Zajímala by mě ta procedura měření – koupil jsem si totiž čističku vzduchu a připadá mi velmi hlučná (výrobce u produktu ale hlučnost neuvádí) – při měření přímo u přístroje je hladina hluku asi 75 dB při nejvyšším výkonu (hluk dělají hlavě větráčky), ale logicky se vzdáleností od přístroje hladina klesá. Ale podle uváděných hodnot je 70–80 dB Osobní auto v městském provozu, což bych neřekl, že by to bylo tolik hlučné..

 3. Jan Schmidt napsal:

  Dobrý den,
  vybírám si malou ledničku na kolej. Je dost možné, že bude ve stejném pokoji, kde budeme spát. Zajímalo by mne, zda je 39db únosná zvuková zátěž.
  Děkuji.

 4. marekzcke napsal:

  Hoj. Ja som prave kupil chladnicku s 39db. To je vsak udaj v letaku. Fyzicky na stitku, kde je aj spotreba je udaj uplne iny. A to 41db o spotrebe ani nehovorim. Ta je o par desatin tiez vacsia :). Takze jednoznacna reklamacia. Pri tej chladnicke sa neda spat a to ju mam v chodbe, cez jedny dvere asi 5m odomna.