Lůžkoviny pořizujte ve stylu celého zbytku místnosti, nemusí nějak extrémně vynikat – v zahraničí jsou také velmi populární velké deky, které zakryjí celou postel (stojí cca 2000 Kč). Tady ale pozor, protože by se mohlo stát, že se o ni budete s partnerem(kou) přetahovat.
Při vybírání vhodného povlečení na postele se setkáte asi se šesti základními materiály:
Jedná se v podstatě o výrobek moderní techniky (90% tvoří mikrovlákno, 10% viskóza). Tento materiál je sice úžasně savý, snadný na údržbu a na dotek velmi příjemný, ale někteří lidé se necítí s tímto umělým materiálem příjemně.
Dobře saje vlhkost, je pružná, měkká a hřejivá. Dobře se udržuje (snese vyšší teploty). Má sice vysokou mačkavost, ale u ložních textilií do ložnice by to zase neměl být takový problém. V obchodě se můžete setkat i s mercerovanou bavlnou, ke které byl uměle dodán hedvábný lesk a byla zvýšena její pevnost – ne každému ale tato úprava vyhovuje.
Jedná se o kvalitní tkaninu s krepovaným efektem, který je způsobem tepelnou úpravou bavlny. Dobře tepelně izoluje, saje a nemusí se žehlit, takže údržba také velmi snadná.
Jedná se o 100% bavlněnou tkaninu, což jí zaručuje vysokou hřejivost, jemnost a hebkost. Saje stejně jako krep a navíc výjimečně dobře izoluje, ale hůře se udržuje – pro stálou hebkost je třeba aviváže.
Také 100% bavlněný, takže je měkký. Je vybíraný pro svou pružnost, ale v udržování nijak výjimečný není.
Utkán z kvalitních česaných přízí, takže je vždy hřejivý, na dotek příjemný a mírně lesklý. Prát jej musíte vždy naruby, jinak nevydrží moc dlouho pěkné. Výhodou je nízká mačkavost, takže nemusíte žehlit.
U prostěradel nejvíc záleží na tom, co je vám na dotyk příjemné, ale máte na výběr: