nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat povlečení

Lůžkové povlečení Lůžkoviny pořizujte ve stylu celého zbytku místnosti, nemusí nějak extrémně vynikat – v zahraničí jsou také velmi populární velké deky, které zakryjí celou postel (stojí cca 2000 Kč). Tady ale pozor, protože by se mohlo stát, že se o ni budete s partnerem(kou) přetahovat. 

Základní materiály povlečení

Materiály povlečení

Při vybírání vhodného povlečení na postele se setkáte asi se šesti základními materiály:

Mikrovlákno

Jedná se v podstatě o výrobek moderní techniky (90% tvoří mikrovlákno, 10% viskóza). Tento materiál je sice úžasně savý, snadný na údržbu a na dotek velmi příjemný, ale někteří lidé se necítí s tímto umělým materiálem příjemně.

Bavlna

Dobře saje vlhkost, je pružná, měkká a hřejivá. Dobře se udržuje (snese vyšší teploty). Má sice vysokou mačkavost, ale u ložních textilií do ložnice by to zase neměl být takový problém. V obchodě se můžete setkat i s mercerovanou bavlnou, ke které byl uměle dodán hedvábný lesk a byla zvýšena její pevnost – ne každému ale tato úprava vyhovuje.

Krep

Jedná se o kvalitní tkaninu s krepovaným efektem, který je způsobem tepelnou úpravou bavlny. Dobře tepelně izoluje, saje a nemusí se žehlit, takže údržba také velmi snadná.

Flanel

Jedná se o 100% bavlněnou tkaninu, což jí zaručuje vysokou hřejivost, jemnost a hebkost. Saje stejně jako krep a navíc výjimečně dobře izoluje, ale hůře se udržuje – pro stálou hebkost je třeba aviváže.

Jersey

Také 100% bavlněný, takže je měkký. Je vybíraný pro svou pružnost, ale v udržování nijak výjimečný není.

Satén

Utkán z kvalitních česaných přízí, takže je vždy hřejivý, na dotek příjemný a mírně lesklý. Prát jej musíte vždy naruby, jinak nevydrží moc dlouho pěkné. Výhodou je nízká mačkavost, takže nemusíte žehlit.

Materiály prostěradel

U prostěradel nejvíc záleží na tom, co je vám na dotyk příjemné, ale máte na výběr:

  • Žeržej – jistou dobu považován za prakticky nejlepší možnost, protože v zimě hřeje a v létě chladí a zároveň je elastický.
  • Flanel – hebký, teplý.
  • Zesílená bavlna – pevná a odolná tkanina
  • Strečové froté – hebké, savé, elastické.

Jak vybrat správnou postel

Komentování bylo uzavřeno.