nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat reproduktory

Reproduktor Při výběru zvukových soustav se zřejmě setkáte s určitým sjednoceným značením, z čeho se daný systém skládá. Např. „5.1“ znamená, že je obsaženo pět standardních reproduktorů a jeden subwoofer (zařízení pro zvýraznění hloubky a síly basů). Pro normální používání v podstatě nepotřebujete vědět o moc víc, ale pokud vám jde o kvalitu, měli byste se zaměřit i na ostatní vlastnosti reprobeden. 

Impedance

Každý elektrický přístroj klade protékajícímu proudu určitý odpor – impedanci. Naopak každý zesilovač má stanovenu mezní hranici impedance, se kterou může pracovat a nehrozí žádné poškození aparatury. Aby nedošlo ke zkratu, měli byste si zkontrolovat, abyste nepřipojili např. k dvanáctiohmovému zesilovači pětiohmové reproduktory – když byste pak pustili zvuk více nahlas, mohlo by dojít ke zkratu. Ideální je připojit k zesilovači bedýnky o stejné impedanci, ale mohou mít případně i vyšší odpor, pak ovšem musíte počítat s tím, že vaše vám hi-fi bude hrát méně hlasitě. V případě, že budete připojovat ještě další sadu reprobeden k těm stávajícím, měly by mít stejnou impedanci, jinak bude každá sada hrát jinou hlasitostí a vy nebudete moci dosáhnout prostorového efektu zvuku.

Materiál

Většina dnes se vyskytujících reproduktorů je z umělé hmoty, je však důležité si uvědomit, že materiál, ze kterého je reproduktor vyroben značně ovlivňuje kvalitu zvuku – velmi kvalitní jsou bedýnky vyrobené z MDF – speciální dřevotřísky z jemných dřevěných pilin propojených speciálními pojivy. MDF není nejlacinější materiál a vzhledem není zrovna futuristický, ale kvalitativně je pro zvukovou aparaturu jedním z nejlepších. Bedničky si můžete otestovat poklepem – pokud duní, není to dobré znamení.

Konstrukce

Reproduktory hrají díky pístovému pohybu membrány, který rozkmitává částice vzduchu, což znamená, že zvuk vzniká na obou stranách membrány – ven z reproduktoru i dovnitř. Zvuk produkovaný dovnitř musí být částečně utlumen (většinou akustickou tlumící vatou a u dražších modelů speciálními zpevňujícími příčkami a tlumícími prostory) a částečně je vypouštěn ven otvorem zvaný bassreflex – díky němu vám reproduktor mnohem lépe zahraje basy.

Eliminace chvění

Je jasné, že díky chvění zvukové membrány se chvěje celá aparatura i nábytek, na kterém je postavený. Tyto vibrace mohou produkovat nepříjemné zvukové rezonance, které zrovna neprospějí vašemu hudebnímu prožitku. Zbavit se jich můžete, když reproduktor postavíte na nějaké podložky. První možností jsou pryžové puky, které chvění jednoduše absorbují, a druhou (méně bezpečnou pro lak vašeho nábytku) jsou ostré kovové hroty, které eliminují chvění díky minimálnímu bodovému dotyku (občas dodávány i s kovovou podložkou).

Komentování bylo uzavřeno.