nav-left cat-right
cat-right

Jak vyčistit ucpaný odpad

Ucpaný odpad umyvadla S ucpaným odpadem se setkáte po kratším nebo delším čase v každé domácnosti. Umyvadlo nebo záchod bude odtékat stále pomaleji a možná budete pozorovat i podezřelé bublinky. Nemusíte hned volat instalatéra, možná bude stačit jen několik základních nástrojů či přípravků a vyřídíte ucpaný odpad vlastními silami. Přečtěte si základní informace, jak při čištění ucpaného odpadu postupovat. 

Základní mechanické čištění

Čištění začněte použitím gumového čistícího zvonu. Problematické umyvadlo naplňte vodou, na otvor proti přetečení umyvadla položte navlhčený hadr a zvonem pumpujte opakovaně do té doby, než se podaří odpad pročistit. Postup případně několikrát opakujte, než budete s odtokem zcela spokojeni. Na konci čištění propláchněte odpad pořádně horkou vodou.

Pokud nepomohlo ani opakované použití zvonu, budete se muset pustit do rozebrání sifonu. Pod umyvadlo položte kbelík na odtékající vodu. Sifon nebo protizápachový uzávěr odšroubujte a pročistěte. Kromě propláchnutí horkou vodou možná bude potřeba i mechanického pročištění odmontovaného dílu.

Chemické čištění odtoku

Nepomohl-li ani jeden z předchozích kroků, můžete přistoupit k chemickému čištění odpadu. V obchodě je možné vybrat z nabídky několika čistících prostředků na odpady. Nejznámějším je pravděpodobně přípravek s názvem Krtek. Jde o agresivní přípravek, který slouží k rozpuštění všech organických zbytků blokujících odtok. Poradí si s vlasy, tukem, papírem nebo vatou. Jeho jediné omezení je pouze v případě hliníkového potrubí, kde použití krtka není možné. Pokud neseženete krtka, je možné sáhnout například po přípravku Domestos – čistič odpadů.

Čištění pomocí dalších nástrojů

Komplikovanější a větší usazeniny je možné odstranit pomocí dalších přístrojů. Mechanické čištění je možné provést instalatérským perem. Po rozebrání odpadního potrubí jej použijte a otáčejte ve směru hodinových ručiček. V případě otáčení opačným směrem by mohlo dojít k rozpojení potrubí. Budete-li instalatérské pero kupovat, pořiďte jej přímo v celé sadě. Umožní vám čištění nejen odpadu u umyvadla, ale pomůže i při čištění toalety nebo odpadu ve vaně.

Další možností je použít tlakového čištění. Ruční nebo elektrickou tlakovou pumpu je potřeba zastrčit do odpadu a pořádně utěsnit. Pumpováním nebo zapnutím pak dojde k postupnému protlačení nečistot dále do odpadu.

Nezapomínejte na odborníky

V komplikovanějších případech se vyplatí nešetřit každou korunu a zavolat na čištění profesionální firmu. Firma pro čištění odpadů si přiveze všechny potřebné nástroje s sebou a vyčistí odpad zkušeně tím nejjednodušším způsobem.

Prevence usazování odpadů

Ucpávání odpadů je možné také snadno předcházet. Pokud budete mít v umyvadlech instalovaná sítka a nebudete do odpadu vlévat mastnotu, která se usazuje v potrubí a není snadné ji následně odstraňovat. Občas je také dobré propláchnout odpad horkou vodou.

Komentování bylo uzavřeno.