nav-left cat-right
cat-right

Jak zařídit připojení na internet

Dnešní domácnost se již velmi obtížně obejde bez internetu. Nicméně zařídit připojení k internetu do nového bytu nebo domu může být nelehký oříšek i pro zkušenější počítačové uživatele. Máte na výběr od ADSL internet, mobilní internet, wifi internet nebo připojení přes kabelovou televizi – internet od UPC. Poradíme Vám, jak si vhodné internetové připojení vybrat. 

Důraz na rychlost připojení k internetu

Samozřejmě záleží na tom, jaké činnosti budete chtít na internetu provozovat. Jestli budete připojení k internetu používat pouze pro emailovou komunikaci a občas si budete chtít přečíst zpravodajské servery nebo chcete z internetového připojení vymačkat maximum.

V dnešní době začínají být populární stránky, které nabízí videosekvence. A to ať už krátké několikaminutové zpravodajství nebo zábavné a vtipné scénky, tak i hodinové nebo několikahodinové přímé přenosy.

Populární služba YouTube je od řijna 2008 přeložena do čestiny a můžete si tam najít jak poučení, tak i zábavu. V tomto případě je vhodné připojení o rychlosti minimálně 1 Mbit, ale lépe 2 Mbit a vyšší.

V podmínkách připojení si také podrobně prostudujte, jestli poskytovatel k internetu neaplikuje FUP (Fair User Policy – viz Wikipedia). Uživatel, který stahuje větší množství dat za určitou dobu může být postižen snížením rychlosti i na několik stovek či desítek kilobitů za vteřinu.

Můžete-li navštívit známé/sousedy a před pořízením internetového připojení si vyzkoušet jejich rychlost připojení, určitě toho využijte.

Měření rychlosti připojení k internetu

Na internetu existuje několik služeb, které umožňují měřit internetové připojení. Většinou sami poskytovatelé nabízí měřiče připojení k internetu ve vlastní síti.

Doporučujeme využít měření nezávislého, které nabízí například server Rychlost.cz. Získáte tak přehled o aktuáních možnostech používaného internetového připojení. Pokud si na serveru vytvoříte účet, máte možnost sledovat historii svých měření a následně i porovnávat.

Na serveru najdete i měření ostatních uživatelů z dané lokality. Nemusíte tak zkoušet všechna dostupná připojení, jen si pročtete zkušenosti ostatních uživatelů a změříte si jen vybrané připojení, které u Vás vyhrálo.

Důležitá je i cena internetového připojení

Samozřejmě proti rychlosti internetového připojení jde následné zatížení peněženky, které se bude projevovat pravidelně každý měsíc. Většinou se již dnes setkáme s paušálním poplatkem za internet, který je následně dostupný 24 hodin každý den 7 dní v týdnu.

Výjimkou snad může být jen některý z datových tarifů mobilních operátorů (mobilní internet), kde mohou existovat výjimky se zakoupením několika desítek až stovek přenesených MB.

typ připojení rychlost připojení měsíční cena
mobilní připojení 128 kbps – 512 kbps 800 – 1500 Kč
wifi připojení 512 kbps – 3 Mbps 200 – 800 Kč
ADSL připojení 1 Mbps – 8 Mbps 500 – 1000 Kč
kabelový internet UPC 10 Mbps – 20 Mbps 490 – 800 Kč

A lze vybírat pouze z dostupných možností

Pro základní výběr můžete rozhodovat podle mapy pokrytí jednotlivých operátorů.

Poskytovatele wifi internetu najdete podle místa vašeho bydliště. Většinou je poskytováno sdružením nebo společenstvím vlastníků. Jeho výhodou je zajímavá rychlost připojení za velmi rozumné ceny.

Osobně bych doporučoval UPC internet, pokud je ve vašem případě dostupný. Potom se podívejte na internetové připojení šířené jako wifi (někde může být dokonce zdarma) a v případě, že ani tato varianta není možná, tak volit některý z mobilních tarifů.

Mobilní připojení nejen pro iPhone telefon

Varianta mobilního připojení k internetu připadá v úvahu, pokud potřebujete cestovat. S přenosným počítačem chcete být online nezávisle na Vašem umístění. Případně vlastníte smart phone (chytrý telefon), který dokáže využít připojení k internetu. V tomto případě je možné doplnit pevné domácí připojení ještě mobilním připojením pro telefon.

Přejeme šťastnou ruku při výběru internetového připojení a spokojenost s jeho užíváním.

Komentování bylo uzavřeno.