nav-left cat-right
cat-right

Úložné prostory a skříně

Vestavěná skříň Pokud vám při zařizování nové domácnosti připadá množství úložných prostor přílišné, vězte, že je to tak akorát. Ať už si dáte jakékoliv předsevzetí a budete se přesvědčovat, že přece nebudete skladovat žádné zbytečnosti, zařiďte si úložné prostory větší, než potřebujete za vhodné. Lepší mít víc volného místa než si později stěžovat, jak jste své potřeby podhodnotily – budete totiž považovat velkou spoustu věcí za nezbytné nebo za hodné uschování, takže byste se později nemuseli v bytě pohnout. 

Taktika uskladňování

Věci každodenní potřeby by zcela samozřejmě měly být uloženy na snadno dostupných místech – pod postelí není synonymum pro dostupné. Před nastěhováním do nového si rozmyslete budoucí uspořádání skříní, polic a regálů – nejefektivněji tak totiž využijete prostor a bude to vypadat podle vašich představ. Na velké věci si pořiďte přesně stavěné skříně či boxy, pro věci menších rozměrů si raději pořiďte police, kde je budete moci řádně rozložit.

Pro věci sezónního charakteru můžete využít různé speciální prostory – od sklepa přes půdu po prostory u stropu (musí se instalovat speciální stropní podhled nebo skříňky ke zkosenému stropu) či tzv. technickou místnost.

První a poslední svaté přikázání při ukládání zní: „Udržujte řád“. Udržujte ho jakýmkoli způsobem – precizním skládáním, tříděním, katalogizováním, ale prostě nenechte podlehnout svou domácnost nekonečné entropii vesmíru. Pro třídění si raději pořiďte deset malých skříněk a oddělení než tři obrovské – lépe si zapamatujete konkrétní skříňku, než kde přesně v ní se něco nachází. Musíte zde posoudit, zda se vám budou hodit spíše velké prostory v jednom kuse nebo oddělená soustava malých skříněk. U větších skříní je plánování rozmístění předem nejvíce důležité – nemusí se vám vždy všude vlézt, jak potřebujete.

Při odkládání svých osobních věcí se ale přece jen místo na úspornost soustřeďte na zvyk – lépe např. nechávat brýle na nočním stolku vedle postele než na poličce několik metrů vzdálené, ačkoliv tam pro ni máte pěkné a rozměrově ideální místečko. Pokud máte menší byt, tak využijte každé volné místo – elegantní uspořádání několika málo skříněk s volným prostorem okolo nich nehraje příliš velkou roli, pokud se vám kolem nich válí věci, které jste do nich už nezvládli narovnat. Je vhodné si při rozhodování se o vybavení bytu nechat udělat návrhy od celé řádky firem / architektů – každého může napadnout jiné řešení nastoleného problému a ideální byt si následně můžete poskládat z jednotlivých návrhů.

Přečtěte si několik tipů jak ukládat věci.

Skříně a jiný nábytek

Vestavěné skříně

Vestavěné skříně dnes kralují trhu s nábytkem – díky tomu, že mohou využít jakýkoli volný centimetr, ať už u zkoseného stropu nebo v různých výklencích a výstupcích, dobře slouží dnešním požadavkům na co nejefektivnější úložné prostory. Jednoduše opisují křivky interiéru, takže nikde nepřekáží a ještě mohou vypadat velmi zajímavě.

Tento typ skříní většinou nabízí maximum tolik potřebného prostoru, protože jsou stavěny na míru od podlahy až ke stropu a i jejich vnitřní koncepce je zcela určována požadavky majitele. Dříve byly vestavěné skříně používány pouze v ložnicích nebo obývacích pokojích, ale dnes je můžete najít v jakékoli části bytu, často dokonce i místo stěn, protože jsou používány k rozdělení příliš velkých místností. Výrobci tvrdí, že při použití vestavných skříní ve standardním plochy ušetříte až 5 metrů čtverečných plochy bytu.

Materiál vestavěných skříní

Zatímco u běžných skříní je obrovský výběr materiálu, ze kterého můžete vybírat, vestavné skříně jsou na tom jinak – moc si vybírat nemůžete. Svislé nosné prvky a police (v podstatě celý korpus) bývá vyráběn z laminované dřevotřísky nebo dýhy. Dřevotříska má většinou obvyklou šířku 18 mm, ale můžete si vybírat z několika možných vzhledů, abyste mohli docílit požadované barevné harmonie místnosti. Mezi tradiční „dřevěné“ vzhledy patří dub, buk, javor či třešeň, ale velmi oblíbené jsou i jakékoli barevné variace. Dýha je oproti dřevotřísce materiál dražší, ale o něco kvalitnější. Můžete u něj rovněž vybírat z mnoha různých dekorů. Dveře jsou vyráběny z lehké laminované nebo dýhované dřevotřísky a výběr možných vzhledů je zde o něco větší než u korpusu. Dveře mohou být také skryty za zrcadlem, což je vhodné např. pro předsíně, ale do ložnic se toto řešení nedoporučuje – některým jedincům působí obtíže v místnosti s velkým zrcadlem usnout a trpí zhoršenou kvalitou spánku. Na oblíbenosti získávají také exotické materiály jako ratan nebo bambus. Jejich výhodou jsou speciální vlastnosti jako možnost povrchové úpravy proti oděru a zašpinění, ale samozřejmě si za ně budete muset také připlatit.

Dveřní systémy

Vestavěné skříně můžeme v podstatě opatřit třemi různými typy dveří – při výběru je důležitý vzhled, aby se dveře do interiéru našeho bytu hodily, a také prostorové možnosti okolo skříně.

Otočné dveře – otočné neboli křídlové dveře známe běžně ze šatních skříní a jiných menších skříněk. Je to samozřejmě varianta možná a používaná, ale její velká nevýhoda spočívá v nutnosti velkého prostoru před skříní, aby mohlo být bez problémů otevřeno celé dveřní křídlo a ještě se kolem něj dalo projít. U vestavěných skříní větších rozměrů jsou tedy vhodné maximálně pro skříňové nástavce ke stropu.

Skládací dveře – skládací neboli harmonikové dveře potřebují pro otevření mnohem méně volného vnějšího prostoru a máte díky nim okamžitě přístupnou do celého prostoru skříně, ovšem nevýhodou je, že nemusí vzhledově zrovna zapadat do vaší vytoužené domácnosti.

Posuvné dveře – tento nejpoužívanější typ dveřního systému u vestavěných skříní při svém otvírání nepotřebuje při otevírání vůbec žádný vnější prostor. Díky posuvnému systému (horní a dolní kolejnice) je možné dveře bezhlučně po kolečkách posunout na druhou stranu, abychom se dostali do té části skříně, kam potřebujeme. Nevýhodou je, že jedna část skříně zůstává stále zakryta dveřmi.

Pořizujeme vestavěnou skříň

Před podáním objednávky na výrobu vestavěné skříně už musíte mít jasnou představu, jaký prostor chcete vyplnit a využít. Myslete na to, co do ní budete dávat, aby mohla být vyrobena s adekvátním vnitřním uspořádáním. Nezapomeňte vzít v úvahu prostorová omezení, jako jsou radiátory apod.

Pracovníci firmy, které zadáváte zakázku, vám vyhotoví návrhy. Ty si vezměte domů, v klidu je prostudujte a vyberte si to nejvhodnější řešení v požadované cenové relaci. Na prodejce klidně naléhejte a požadujte změny, dokud vám zcela nevyhoví – vy jste zákazník a pořizujete nábytek, který vám bude sloužit možná i desítky let.

Pojízdný nábytek

Pojízdný nábytek u nás není běžný ani oblíbený, ale v jiných zemích si na něj celkem zvykli. Pro nás dosud představuje obývací pokoj pevný neměnný bot v bytě a ložnice místo odpočinku a klidu (nikoli dynamičnosti), ovšem na západě, kde žijí velmi rychlým životem a v bytě netráví příliš času, dávají více přednost mobilnímu a efektivně využitelnému nábytku než pevným bodům bytu, a proto si vybírají pojízdný nábytek. Minibary, příborníky či televizní skříňky na kolečkách nejsou nezvyklé, ale křesla nebo pohovka na kolečkách, to už se hned tak nevidí.

Zvláště v menších bytech by mohl pojízdný nábytek nalézt své uplatnění – pokud budete mít v místnosti vše mobilní, tak můžete během pár minut změnit obývací pokoj na pracovnu, která v zápětí může morfovat na jídelnu spojenou s kuchyní.

Pokud přijde do bytu větší návštěva, musíme rychle řešit rozšíření sedacích ploch, aby se mohli všichni pohodlně usadit. S pojízdným nábytkem pro vás nebude problém rychle přemístit odkládací stolky, taburety či křesla. Nebojte se nestability nábytku nebo toho, že vám ujede pryč – kolečka jsou vybaveny funkcí aretace, takže nábytek jednoduše posunete, kam chcete, a pak kolečka zajistíte proti jakémukoli pohybu.

Knihovny

Knihovny už nejsou výsadou těch bohatých, a ačkoliv dnes znovu přestávají být čteny, bývá zvykem si alespoň malou knihovničku pořídit (i když jde často jen o okrasu). Doba, kdy knihovny byly záležitostí celých místností, minula, dnes už u nich gentlemani neposedávají s drinkem v jedné ruce a doutníkem v druhé. Ať už vyberete jakoukoli knihovnu, nemusíte se držet zpátky a může být designem i umístěním vcelku výrazná – dotvoří tak atmosféru dané místnosti. Pokud nemáte moc knih a neplánujete je nakupovat ve větším množství, dejte přednost menším knihovnám – velké kusy nábytku, kde na každé polici je jen pět knih vypadají podivně. Ačkoliv jsou knihy v podstatě jen spousta papíru, není radno podceňovat jejich váhu – pokud nevyberete police dostatečně pevné, postupně se vám prohnou nebo mohou ihned prasknout (o postavení knih na sklo raději ani nepřemýšlejte).

Malé pojízdné skříňky

Velmi užitečné se v jakékoliv místnosti mohou ukázat malé pojízdné skříňky nebo regálky. Jejich horní část je možno využít jako odkládací stolek (záleží na výšce), zapadnou téměř kamkoli a šuplíky nebo jednotlivá patra poskytují další skvělý prostor pro ukládání věcí.

Police a boxy na zeď

Police jsou velmi vhodné pro rozmístění drobností na okrasu, není dobrý nápad na ně odkládat nic většího – jednak to nebude vypadat dobře a druhak by se police i s daným předmětem mohla vcelku rychle zhroutit. Na rozumně dostupné poličky můžeme umisťovat i předměty denní potřeby – doklady, peněženku, brýle… Budete je tak mít vždy přesně na místě, kam pro ně můžete vždy bez obav šáhnout – ve chvílích, kdy někam spěcháte, jsou takovéto zvyky neocenitelné.

Speciální policové systémy jsou dokonce využívány pro zakrytí celé stěny nebo pro částečné optické rozdělení velkých místností. Nemusíte se takovýchto experimentů bát – police procházející prostředkem pokoje jsou oblíbeným architektonickým prvkem.

Zvláštního vizuálního efektu můžete dosáhnout s tzv. boxy. Ty sice fungují jako normální poličky, ale díky tomu, že jsou ohraničeny i ze stran a z boku, zvlášť se hodí pro dekorativní předměty a můžete si je aranžovat, jak se vám zachce.

Regály

Pokud máte v domácnosti místo, které není příliš vizuálně exponované, pouvažujte, zda tam neumístit nějaký regál nebo regálek. Tento způsob uskladnění je jedinečný tím, jak dokáže využívat dostupné místo, i tím, jak jednoduše je rozšiřitelný. Věcem, které potřebují neustále větrat, jako textil nebo potraviny se bude v regálech velmi dařit. Bohužel regály nejsou příliš pastvou pro oko, tak je lepší je někam schovat.

Netradiční postupy

Šatna

Většina lidí prostory jako je šatna při projektování své budoucí domácnosti ihned zavrhne, protože usoudí, že na takový luxus nemá v domě prostor. Realita je ale zcela jiná. Klasická šatní skříň zabere na hloubku 50–60 cm a s dalšími 100 cm je třeba počítat pro otevírání dveří, kolem kterých musí být možno projít. Když si takhle spočítáte veškerý prostor v bytě, vyjde vám, že byste si takovou šatnu mohli přece jen pořídit. Navíc většina skříní nebývá vestavěných, takže ani plně nevyužíváte prostor u stropu.

Mnohem lepší je také estetický dojem – nebudete mít v bytě jednu skříň vedle druhé, protože je zastoupí šatna a tou ušetříte několik metrů čtverečných prostoru. Všechny textilie z celého bytu a nejen ty tak budete moci skladovat na jednom místě a přehledně.

V šatně by se neměly vyskytovat další velké skříně – prostě vše přímo obstarají kalhotovník a šatní tyč. Pro trička, kravaty, prádlo a boty, ale samozřejmě můžeme umísit speciální boxy, zásuvky či police. Ve výšce nad 180 cm ukládajte pouze sezónní věci, abyste se tam nemuseli pořád natahovat, a naopak pod 70 cm umístěte pouze jednoduše vytažitelné věci, protože byste se museli ohýbat. Při zařizování šatny nezapomeňte na skutečně kvalitní osvětlení (aby váš svetr nebo halenka nevypadal v šatně jinak než na denním světle), velké zrcadlo a odvětrávání (pokud bude vzduch v šatníku stát, stane se rájem pro moly).

Pokud už máte dům postavený a nevidíte možnost, jak by se dal přebudovat, nezoufejte. Šatnu si můžete vytvořit také oddělením od větší místnosti pomocí sádrokartonu. Jedná se zřejmě o nejlevnější variantu, protože metr čtverečný sádrokartonu vyjde na 400 Kč.

Nástavba a vestavba

Jestliže se v domě už nemůžete pohnout a všechny možnosti zkonsolidovat prostor nejsou dostatečné, zbývá vám poslední možnost – stavební úprava domu. Pokud vlastníte dům se šikmou střechou, zvažte možností vestavby či spíše přestavby podkrovních prostor na obyvatelné nebo alespoň vhodné pro skladování.

U domů s plochou střechou lépe pochodíte s nástavbou dalšího patra – u šikmých střech by se musela sundat střešní krytina i s krovem, ale u plochých střech jednoduše odstraníte velké pláty kryjící střechu a dostavíte patro.

Nemáte-li možnost se přestavbě věnovat časově nebo finančně, dají se dnes koupit dřevěné nástavby jako stavebnice. U dodavatele je předem předchystáno několik velkých bloků, které se dají na střechu stávajícího domu umístit vcelku rychle, takže budete mít další obyvatelné prostory v krátkém časovém období.

Komentování bylo uzavřeno.