nav-left cat-right
cat-right

Budujeme kuchyň na vlastní pěst

Poznámkový blok a propiska Přestavovat kuchyň na vlastní pěst je velmi složité a nerozhodne se pro tuto možnost každý. Byla by to záležitost na celou sérii článků, ale pokusme se shrnout alespoň základní poznatky. 

Typ přestavby

Pokud jste se tedy již rozhodli pro přestavbu kuchyně svépomocí, měli byste také vědět, co vlastně v kuchyni chcete dělat. Zcela nový nábytek a spotřebiče bude samozřejmě finančně mnohem náročnější než jednoduché přemístění našich starých skříněk. V druhém případě ale také musíme počítat s tím, že výsledek nemusí být přesně podle našich představ a skříňky nemusí mít pro nové umístění ty správné rozměry.

Nákres

Věříte-li svým matematickým a designerských schopnostem, nebudete potřebovat ani návrh od architekta. Jednoduše se zamyslete nad návrhem, vše důkladně proměřte a udělejte si nákres, jak by to mělo vypadat. Pokud máte náladu, udělejte nákresů víc – můžete ladit rozmístění lépe a lépe. Během tohoto počátečního plánování si vypočtěte také přibližné náklady.

Stavba a rozvody (elektřina, voda, plyn)

Pokud vám nevyhovuje současné umístění elektrických rozvodů, budete muset začít kopat do zdi. Při téhle činnosti si pro jistotu pozvěte elektrikáře. To stejné vás čeká i s vodovodními trubkami, plynem a odpadem. Všechno ale zapojujeme teprve potom, co sestavíme celou linku a další nábytek dohromady. Odpadní trubky pro jistotu izolujte ještě silikonem, protože velmi často prosakují, i když máte na pohled kvalitní součástky.

Podlaha

Není možné jednoduše říct jaká podlaha je pro kuchyň vhodná – záleží na celkovém designu plánované kuchyně a také na tom, jestli je přímo propojena s obývacím prostorem. Pokud je propojena a použijete stejnou podlahu do obou částí, místnost se opticky zvětší, ale i rozdělená podlaha vypadá zajímavě – záleží čistě na vás a na vašem vkusu. Pokud si na to netroufáte, poraďte se s odborníkem přes design.

Ale pozor – v kuchyni můžete klidně použít dlažbu, ale do obývacího pokoje by se to nehodilo. Nevýhodou kachliček je, že docela studí, ale společně s podlahovým vytápěním jsou ideální volbou. Různé druhy dřeva vypadají velmi impozantně, ale je velmi složité je správně sladit s nábytkem, aby nesplývaly ani nerazily. Řiďte se tím, co je vám příjemné – a nebojte se extravagantním nápadům, působí často velice dobře.

Závěrečné úpravy

Po sestavení a zapojení nejdůležitějších částí vám už zbývá jenom rozmístit kuchyňské doplňky, zapojit případná závěsná světla na lince a obsah skříněk poskládat tak, jak vám vyhovuje. Při ukládání věcí do skříněk si nejdřív představte, jak pracujete a s čím nejčastěji, abyste pro všechno určili vhodná místa.

Tipy a triky při budování

  • Místo klasické baterie raději kupte pákovou – v dnešní době je to dostupné a mnohem pohodlnější řešení.
  • Rozmyslete si velmi dobře všechny odkládací plochy, které budete potřebovat. Jejich nedostatek vás může velmi brzy začít otravovat.
  • Myslete na správné osvětlení – ať už správnou pozici okna nebo výkonné umělé osvětlení.

Přešla Vás chuť, zkuste zvážit možnost zařízení kuchyně na klíč.

Komentování bylo uzavřeno.