nav-left cat-right
cat-right

Kuchyň do malého bytu

Malá kuchyň Ne každý si může dovolit prostornou a velkou místnost pro vybudování kuchyně. Máte-li jen menší prostor, určitě Vám přijde vhod několik cenných rad, které mohou ušetřit spoustu nepříjemností a nemilých překvapení během celé přestavby bytu nebo realizace nové kuchyně. 

Umístění

Umístit kuchyň v malém bytě vyžaduje často dlouhé rozmýšlení. Uvědomte si kolik místa v bytě máte, kde by se vám líbila. I když už máte vybráno, nechte si nápad v hlavě rozležet – může vás napadnout mnohem lepší místo nebo mnohem prostorově mnohem úspornější rozmístění. Nebojte se také netradičních myšlenek a klidně kuchyň opticky propojte se zbytkem bytu – zvlášť vybočující lednice (třeba vestavěná) vyvolává zajímavý dojem. Opticky můžete kuchyň také zvětšit vhodným použitím polic místo skříněk.

Na ergonomii zapomeňte

I když je dnes pro kuchyně obvykle doporučováno zařídit si vyvýšený dřez a mírně sníženou varnou desku, v malé kuchyni na to raději zapomeňte – tyto vymoženosti by vám sebraly mnoho prostoru z pracovní desky, který dozajista budete potřebovat.

Rozmyslete si, co potřebujete

Mycí a varné centrum většinou nemůžete ochudit o moc prostoru a pracovní deska musí mít taky určitou délku, ale prostor můžete šetřit v oblasti úložné, konkrétně v nádobí. Potřebujete každý den tamtu zaprášenou pánev? Musíte mít neustále přichystáno tolik hrnečků a talířů? Všechno co nepotřebujete, tak poschovávejte jinam, případně rovnou rozdejte známým, když to nikdy nepoužíváte (uděláte jim radost a těšte se, co dají příště oni vám).

A co mechaničtí pomocníci?

Potřebujete např. myčku? Kromě toho, že to je přístroj, který vám rozhodně nešetří spotřebu vody, je neskladná a zabírá při dnešním stylu života zbytečně místo. Přes týden vám stačí studená večeře a o víkendu jste pryč – na to stačí tradiční dřez, ne?

Menší varné desky než 60 cm se špatně shánějí, ale aspoň digestoř nekupujte větší a spokojte se s tím, že bude výsuvná (je nad ní prostor pro další skříňku).

Osvětlení

Kuchyň v malém bytě je obvykle umístěna do rohu daleko od okna, a proto byste měli pamatovat na dobré umělé osvětlení – podvěsná světla to zařídí. Rozhodně nestačí světlo přicházející vedle z obývacího pokoje. Divy se světlem také udělají barvy – malou kuchyň nechte v bílé nebo nějakém světlém odstínu, tmavá by opticky zmenšovala.

Zásady pro malou kuchyň

  • Prostor pro pohyb (ne uličky)
  • Světlý strop, nábytek i podlaha
  • Vestavné a kombinované spotřebiče šetřící prostor
  • Místo skříněk používejte také police
  • Závěsné držáky (na kořenky, nože apod.)
  • Dát si pozor na vhodné otevírání dvířek

Další užitečné tipy

Komentování bylo uzavřeno.