nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat DVD přehrávač

DVD média DVD přehrávače se stávají téměř stejně rozšířenými jako televize, ale ne všechny jsou kvalitní a budou dostačovat vašim představám. Před pár lety revoluční a finančně velmi náročná technika se dá dnes koupit za pár korun – DVD přehrávač pořídíte již od tisíce korun. Co by ale všechno měly zvládnout? 

DVD-Video

Samozřejmostí je, že libovolný DVD přehrávač zvládne filmové DVD-Video disky ve celé šíři jejich možností (překvapením může být, že některé lepší řady přehrávačů mají problém s přehráváním originálních DVD, ale to je chyba výrobce). Funkce zpomalení, přeskočení kapitoly, změny titulků nebo zvukové stopy by měly být standardem. Rozhodně by také neměl být problém s přehráváním různých typů disků – plus / mínus nebo R / RW by neměly hrát roli.

Videosoubory – DivX a XviD

Nejrozšířenějším formátem v rámci internetové distribuce filmů je dnes MPEG4 s kodeky DivX nebo XviD. Kompresí do tohoto formátu může být celovečerní film konvertován na 700 MB, takže se jich na jedno DVD vleze hned šest. Abyste mohli tyto videa přehrávat, musí je váš přehrávač podporovat – optimálně by mělo jít o DivX 3.11, 4.0, 5.0, 5.2 a 6. Jelikož je většina filmů v anglickém znění, měly byste si dát také pozor, aby přehrávač podporoval zobrazení titulků se správnou českou diakritikou.

Přehrávání hudby

Naprostá většina DVD přehrávačů dnes podporuje i přehrávání MP3. Měli byste si ale zkontrolovat, aby jejich přehrávání a zobrazení bylo podle Vašich představ. Důležité je také zobrazování tzv. ID3 tagů – tedy informací o interpretovi, názvu alba, dané skladby atd. Výhodou je také, když si vámi vybraný výrobek poradí i s formátem WMA nebo OGG Vorbis, ale ty jsou na trhu zastoupeny skutečně minimálně.

Začíná se ale v prodeji objevovat velmi kvalitní formát DVD-Audio, který bohužel větší část levnějších přehravačů dosud nezvládá, ale dá se říct, že si ve většině případů vystačíte s MP3.

Prohlížení obrázků

Většina DVD přehrávačů zvládne zobrazit pouze obrázky ve formátu JPG, ale obvykle to dostačuje. Jejich hlavním problémem je ale pomalé načítání obrázků, takže pokud plánujete návštěvám často takto promítat fotky, raději se přesvědčte, jak rychle jdou načítat. Velice efektní je, když přístroj zvládne přehrávat hudbu a u toho mít puštěnou slideshow – postupné procházení obrázků. Kvalitu zobrazování obrázků příliš řešit nemusíte, protože zobrazovací technika je stejně většinou omezena svými parametry.

Kvalita obrazu a zvuku

DVD přehrávače se v kvalitě zvuku i obrazu velice liší – je to určeno především cenovými kategoriemi. Většina běžných uživatelů ovšem nedokáže tuto záležitost sama posoudit, protože to závisí na mnoha technických záležitostech, proto je nejlepší se řídit zkušenostmi svých známých, radami prodejce nebo výsledky odborně prováděných testů.

A ke kvalitnímu DVD přehrávači je potřeba vybrat vhodnou televizi.

Komentování bylo uzavřeno.