nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat televizi

Televize Televize je pro většinu lidí kanálem, který jim přináší největší množství informací o tom co se děje ve světě kolem nich. Přečtení novin trvá příliš dlouho, rádio se stává minulostí a internet si ještě nedokázal úplně prosadit svou. 

Alespoň jeden televizor se nachází v 98 procentech domácností, ale ve spoustě z nich je jich i víc. Podle statistik připadá na 100 domácností přibližně 131 televizních přijímačů (ale pravděpodobně jich bude ještě více). Výběr Vašeho televizorů by měl být velmi zodpovědný, protože jsou to zařízení, u kterých strávíme spoustu času.

Před samotným výběrem a cestou do obchodu si však nejdřív musíte zodpovědět několik otázek. Do které místnosti televize přijde? Je v ní dost místa nebo je malá? Sledujete častěji TV vysílání nebo filmy z DVD disků? Budete připojovat k televizi herní konzoli? Plánujete satelit? Chcete raději normální CRT televizor, LCD nebo plazmu? Kolik můžete utratit?

Malá, velká nebo obrovská?

Rozměry televizoru se budou pravděpodobně odvíjet od ceny stejně jako většina dalších parametrů, ale pokud máte možnost si vybírat, čtěte dále. U větších obývacích pokojů si můžete bez problémů dovolit televizory o úhlopříčce 42 palců a více, ale v případě, že nechcete, aby se televize stala středobodem Vašeho obýváku, volte spíše menší rozměry. Do menšího panelákového obývacího pokoje si určitě vystačíte s uhlopříčkou 32 palců.

Měli byste také uvažovat o tom, jak daleko budete od televizoru sedět. Obvyklá poučka zní, že by se pozorovací vzdálenost měla rovnat čtyřnásobku uhlopříčky. Tato vzdálenost se dá jednoduše vypočítat, když si uvědomíme, že jeden palec je 2,54 cm.

S novým typem obrazovek je důležité si uvědomit, že už neplatí některá stará pravidla. Jedním z nich je nutnost udržovat od televizoru odstup, ale LCD a plazma obrazovky umožňují opačné pravidlo – čím má obrazovka větší rozlišení a čím je kvalitnější signál, který sledujeme, tím blíže můžete sedět. Jediným limitem zde je, že kdybychom si sedli příliš blízko, když sledujeme méně kvalitní obraz, můžeme vidět jednotlivé body obrazu.

Pokud chcete pořídit televizi do kuchyně nebo do dětského pokoje, vystačíte si s 26 palci, které mají podstatně nižší cenu, nezabírají tolik místa a není na nich příliš vidět mezi kvalitním a nekvalitním signálem.

Kvalita obrazu – TV vysílání či DVD?

V případě, že většinu času u televize strávíte sledováním televizního vysílání, zvažte, jestli nebude lepší koupit obrazovku s menším rozlišením, protože s velkým vám vynikne u analogového vysílání šum a neostrost a naopak u digitálního rozpoznáte body (pixely), ze kterých se nepříliš kvalitní obraz skládá.

Větší úhlopříčku oceníte, když máte velkou sbírku DVD, které často sledujete, ale i tak je víc než 50 palců prakticky zbytečné, protože filmy v takové kvalitě se zatím prakticky nevyskytují a bude ještě nějakou dobu trvat než je ve větším množství uvidíme na trhu (jedná se především o nové typy disků Blu-ray a HD-DVD), protože DVD disky našim potřebám prozatím vyhovují a není je třeba měnit za dražší alternativu. Samozřejmě je vhodné mít ke kvalitní televizi i pořádný DVD přehrávač.

Pokud ale nehodláte svou domácí techniku moc často obměňovat, možná se přece jen zamyslete nad koupí Full HD televizoru, který dokáže dobře zobrazit velmi kvalitní obraz. Levnější variantou Full HD je HD Ready, u kterého dosáhnete také skvělých výsledků.

Herní konzole a počítače

Prakticky všechny televizory dnes dostupné na trhu jsou vybaveny pro připojení k počítačům nebo herním konzolím. Důležité je ale mít na televizoru i na počítači nastaveno stejné rozlišení, aby se obraz dobře zobrazoval.

Cenové relace

Do 5 000 Kč

V této cenové relaci seženeme většinou jen o CRT obrazovky s poměrem stran 4:3 s možností zobrazování analogového signálu a teletextu. Na tuner DVB-T pro příjem digitálního signálu s největší pravděpodobností zapomeňte, bude muset dokoupit tzv. set top box.

Do 10 000 Kč

Do 10 000 Kč už seženete 20’’ LCD televizor s poměrem 4:3 i 16:9, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o nejlevnější varianty, takže kvalita zobrazování není úplně ideální. DVB-T většinou není integrován, ale můžete na něj občas narazit. Pokud nestojíte o LCD, tak můžete zakoupit CRT televizor s úhlopříčkou 29 palců a celou řadou pokročilých funkcí.

Do 15 000 Kč

Kvalita obrazu i zvuku zde značně pokročila. Můžete si pořídit LCD televizor s úhlopříčkou 23 palců a rozlišením HD Ready, takže pro běžný provoz tyto televizory dostačují. Samozřejmostí je možnost připojení DVD přehrávače přes rozhraní HDMI, což zajišťuje nezkreslenost signálu. Jelikož trh ovládly LCD obrazovky, tak v této cenové hladině už moc CRT monitorů nenajdete.

Do 20 000 Kč

Můžete narazit na modely s 32’’, rozhodně si však můžete vybrat mezi celou řádkou obrazovek s 26’’. V této kategorii už neseženete obrazovky s rozlišením 4:3 a budete se muset spokojit s 16:9 (tento poměr se postupně stává standardem, ale mnohým uživatelům zatím stále ještě nevyhovuje).

Do 35 000 Kč

V hladině do 35 000 Kč se už naskýtá možnost volit mezi LCD a plazmou s úhlopříčkami 32‘‘ až 42’’. Kvalita obrazu dosahuje naprosté špičky (Full HD), ale tuto kvalitu využijete zatím jen při sledování filmů z Blu-ray a HD-DVD disků, kterých moc není. Tuner DVB-T pro digitální vysílání je standardem.

Do 50 000 Kč

Zde už jsou v podstatě jen zkvalitňovány možnosti předchozí kategorie, úhlopříčky se pohybují mezi 42’’ a 46’’, mají obrovské množství přídavných funkcí a poskytují možnost připojit k nim cokoliv přes USB kabel nebo vložit paměťovou kartu. V této kategorii překvapivě můžete znovu nalézt CRT monitory skutečně špičkové kvality s úhlopříčkou 32’’.

Nad 50 000 Kč

Cena i možnosti televizorů téměř neznají hranic. Můžete sehnat i obrazovky o úhlopříčce 100’’ nebo koupit si televizor s nepřeberným množstvím funkcí. V těchto cenových relacích v podstatě už záleží jen na vaší fantazii a na výdrži vaší peněženky.

Digitální vysílání

Při pořizování televize se rozhodněte, zda se vám vyplatí koupit televizor s integrovaným DVB-T tunerem pro zobrazení digitálního vysílání nebo si raději koupíte zvlášť zařízení set top box, který tuto funkci také zastane. Je to důležité rozhodnutí, protože analogové vysílače budou vypínány už během roku 2008 a v roce 2012 bude vypnut poslední z nich, takže jediné dostupné TV vysílání bude přes digitální signál.

Plazma nebo LCD?

Plazma i LCD si udržují své zapřísáhlé příznivce i odpůrce a ani odborníci se často nemohou shodnout, který typ by byl právě pro vás lepší. Proto si raději sami pročtěte výhody a nevýhody obou obrazovek.

LCD

Pravda

  • špatně zobrazují černou barvu
  • mají nižší hmotnost než plazma, takže se dobře přemisťují
  • vyrábí se ve všech možných úhlopříčkách
  • u levnějších modelů je problém s kvalitou obrazu, ale nová generace velkých LCD se plazmě vyrovnává
  • špatně zvládá nestandardní rozlišení

Lež

  • je úspornější než plazma
  • technicky je mnohem lepší než plazma
  • má špatné pozorovací úhly

Plazma

Pravda

  • kvalitní plazmy mají lepší obraz i barvy než LCD
  • o něco lepší pozorovací úhly než LCD
  • produkuje hodně tepla
  • je těžká
  • plazmu nesmíte obrátit horizontálně

Lež

  • má nízkou životnost (to bylo dříve)
  • může se instalovat na strop
  • vypalují se do ní statické obrazce jako třeba loga televizních stanic (dnes už minimálně)
  • má o hodně větší spotřebu energie než LCD

Výběrem televize zařizování nekončí

Komentování bylo uzavřeno.