nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat pračku

Pračka s bočním plněním Širokou nabídku praček je třeba omezit podle vlastních potřeb. Základním rozdělením může být pohled, zda potřebujete pračku vestavěnou nebo stačí pračka volně stojící. Druhým kritériem je potom integrovaná sušička. Dnešní pračky již po vyprání prádla veškerý obsah odstřeďují a tak je možné lehce dosušit během pár hodin. Nicméně pokud potřebujete ihned po vyprání suché prádlo, vyberte si pračku s integrovanou sušičkou. Dalším důležitým parametrem, který je dobré rozmyslet ještě před samotným výběrem, je umístění vstupního otvoru. Volit můžete mezi pračkou s předním plněním nebo pračkou s vrchním plněním.

Pračka s bočním plněním

Pračka s bočním plněním Pračky s předním plněním jsou lépe přístupné a během praní je většinou možné vizuálně kontrolovat obsah pračky. Na druhou stranu jsou větší než jejich protějšky plněné shora. Přístup je lepší jak pro uživatele, tak následně i v případě poruchy pro opraváře a případný servis.

Pračka s vrchním plněním

Vrchem plněné pračky jsou vhodnější pro menší prostory s nedostatekm místa pro pračku s předním plněním. Přístup je přes vrchní část pračky a otvor v bubnu. Při výběru je třeba vyzkoušet samotné otvírání, protože některé modely mají nepříjemné výlisky, které mohou při otvírání zranit ruce nebo poškodit vkládané oblečení.

Provozní parametry

Nově kupovaný výrobek bude v domácnosti trávit minimálně několik let. Proto je vhodné myslet i na provozní parametry, které při jeho používání připadají v úvahu. Jako u každého elektrického spotřebiče je vhodné sledovat elektrickou spotřebu. Spotřeba se pro lepší orientaci udává abecedou a výrobky nejšetrnější jsou označeny energetickou třídou A.

Kromě elektřiny se při používání pračky spotřebovává i větší množství vody. Tento parametr je také vhodné porovat s ostatními kandidáty a vzít jej v úvahu. Posledním důležitým provozním parametrem je hlučnost při praní a odstřeďování. Podrobnosti jak vybírat a na co si dát pozor najdete v příspěvku Jak vybírat spotřebiče podle hlučnosti.

Další důležité parametry

Po rozsáhlejším úvodu a upřesnění výběru podle technických parametrů můžeme přejít na výběr podle parametrů samotné pračky. Další hodnotou na kterou se zaměřit je velikost náplně pro jedno praní. Větší rodina by měla počítat s pračkou, která na jedno praní pojme aspoň 5 kg prádla.

Další parametry jsou již doplňkové a závisí na tom, kolik chcete do nové pračky investovat peněz.

Odložený start
Slouží k odložení začátku praní o nastavenou dobu. Po naplnění pračky můžete praní spustit, ale samotný proces začne s nastaveným spožděním. Hodí se pro zapnutí v dobu, kdy nebýváte doma nebo na noční proud.

Displej
Pro lepší orientaci a zobrazení aktuálních informací slouží vestavěný displej.

Sprchování prádla
Funkce plnění pračky rozstřikovanou vodou po celém bubnu. Slouží k lepšímu vyprání prádla.

Program na skvrny
Intenzivní program na lepší odstranění skvrn na prádle.

Program na snadné žehlení
Tento program je hlavně pro praní žehlivého prádla. Pračka použije pro praní větší množství vody a je šetrná při odstřeďování na konci. Tím se zabraňuje většímu pomačkání prádla.

Vypnutí při výpadku
Automatika, která reaguje při náhlém výpadku. Podle množství vody je v případě poruchy zastaven přívod vody a obsah bubnu je vyčerpán pryč.

Ochrana proti přetečení pračky
Kontrola proti libovolné poruše uvnitř pračky. Pokud je odhalen problém, tak je uzavřen přívod vody a zbytek vody z bubnu je odčerpán pryč.

Jeden komentář ke článku “Jak vybrat pračku”

  1. Tori napsal:

    Why does this have to be the ONLY reballie source? Oh well, gj!

Přidat komentář