nav-left cat-right
cat-right

Změna trvalého bydliště

Dokumenty k vyplnění Ačkoliv se často tvrdí, že je lepší vyhořet, než se stěhovat, není to pravda. Stěhování a následné úřadování není nic náročného, co by se nedalo zvládnout v několika dnech volna. Hlavní je na nic nezapomenout. 

Obecní úřad

Začněte na obecním úřadě v místě nového bydliště, tam se stačí nahlásit, vyplnit žlutý formulář o velikosti A5. Pokud se hlásíte na adresu do nájmu, potřebujete souhlas vlastníka, jinak musíte prokázat vlastnictví (smlouva o převodu do osobního vlastnictví).

Za vyplněný formulář přijdete u občanského průkazu o růžek a na oplátku dostanete doklad – Potvrzení o změně místa trvalého pobytu. Spolu s občankou stačí k prokázání nového bydliště – můžete jej použít všude, kde normální občanku kromě opětovné změny trvalého bydliště nebo cesty do zahraničí. Také do 10 dnů musíte požádat o nový občanský průkaz, pokud to jde, učiňte tak rovnou (fotku s sebou).

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Změnu trvalého bydliště je potřeba nahlásit i zdravotní pojišťovně. Stačí tam zajít s dvojící Potvrzení o změně + Odstřižená občanka, nahlásit změnu a vyplnit jeden formulář.

Katastrální úřad

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště i tady. K nahlášení stačí vyplnit formulář, vystát frontu na podatelnu a představovat si, jak pod vaším číslem jednacím pomalinku postupuje změna bydliště. Odezvy katastrálního úřadu je velmi pomalá, se změnou počítejte nejdřív do 3 měsíců a v Praze do 6.

Řidičák

Na řidičském průkazu je uvedeno místo vydání. Platnost dokladu změnou bydliště pravděpodobně neutrpí, ale pokud si budete na dopravním inspektorátu něco vyřizovat, nechte si vystavit i nový řidičák.

Dopravní inspektorát

Pokud vlastníte auto, je potřeba navštívit i dopravní inspektorát a nahlásit změnu trvalého bydliště i tam. Případně je třeba i změna v registru vozidel. Změnu udělejte rovnou i u řidičáku.

Telefon, elektřina, internet, …

Při stěhování nezapomeňte odhlásit všechny služby, které nebudete s místem bývalého bydliště používat. Pokud budete služby přesouvat, zkuste nahlásit přesun, případně nahlaště aspoň změnu trvalého bydliště.

Podnikatelé a živnostníci

Jako živnostník nebo podnikatel se musíte nahlásit ještě na další úřady:

 • Živnostenský úřad
 • Finanční úřad
 • Správa sociálního zabezpečení

Po úspěšném stěhování můžete zařizovat

23 722 komentářů ke článku “Změna trvalého bydliště”

 1. Bobek napsal:

  Vidím v naší legislativě obrovské mezery, které umožňují podvodníkům žít na úkor ostatních občanů a státu. " Důvěryhodná " žena si od vás pronajme byt a zaplatí první 3 nájmy. Byt vám zdevastuje, elektřinu, plyn a vodu nezaplatí, vám další nájemné rovněž ne. Pak zmizí a klíče od bytu dá sousedům – prý je to domluvené. Takto cestuje po republice, nic neplatí adresu bydliště má tam, kde již dlouho nebydí, poštu si nevyzvedá, upomínky ji nezajímají, policii stačí, že má trvalé bydliště kdesi a nemohou ji najít.
  S takovou ženštinou jsem se setkal a po způsobené škodě na majetku, neplacení nájemného atd ji dodnes hledají a zřejmě nenajdou. Advokát je bezmocný, dopisy se mu vrací, úřady jsou bezmocné a ženština je vysmátá. Takovou máme legislativu!!!!!! Když tak bude postupovat každý druhý, stát přestane fugovat !!!!!

 2. martin napsal:

  dobrý den

  chtel jsem se zeptat jak postupovat když se stehuju,ale ne do jineho města jenom jina adresa,tak jak mam začit jestli nejdřív s občankou nebo jinak? dekuji za odpoved.

 3. Jana napsal:

  Dobry den!Mam dotaz.V listopadu 2008 prodala nase dcera v nasem astoupeni byt.No vy majitel s ni sepsal smlouvu,kde nam ulozil pokutu 20.000,kdyz se do 23.12.neodhlasime z trvaleho pobytu.My jsme se ale vraceli po 7 letech z ciziny a protoze jsme meli vsechny doklady propadle,nechtel nas urad v novem meste prihlasit na zmenu trvaleho pobytu.Vsechno jsme museli vyridit nove,ale protoze to trvalo nejmene 5 tydnu,tak jsme podle noveho majitele porusili smlouvu a on chce tech 20.000.Da se s tim neco delat???Dekuji za odpoved.

 4. Junková Renáta napsal:

  Chtci se zeptat,jak postupovat,když se chci přestěhovat,ale ne do jiného města,kam prvně zajit. (Dcera bydlí s babičkou a já bych to s ní chtěla vyměnit-příjmení máme všichni stejná,babička je imobilní-budu potřebovat notářka ověřené podpisy-jaké znění?) Děkuji

 5. Miri napsal:

  dobry den mam dotaz,pritel me ksobe prihlasil jako trvale mam u nej trvale bydliste…ted jsme se rozesli chce me odhlasit?Muze beze me?Diky Miri

 6. Martin 2 napsal:

  Mám dotaz zda je pro změnu trvalého bydliště opravdu nutný občanský průkaz? Bohužel jsem byl nedávno okraden o peněženku s OP a ŘP. Tento týden jsem měl v plánu změnu trvalého bydliště uskutečnit. Na obecním úřadě mi však bylo řečeno, že si musím nechat vystavit OP na starou adresu (cca. měsíc) a pak provést změnu trvalého bydliště a následně nechat vystavit nový OP, což mi přijde jako zbytečné plýtvání sil, peněz i času. Nelze provést změnu např. s pasem? Díky…

 7. Andrea napsal:

  Dobrý den. Mám tento dotaz. Bydlí u mě známý tedy občas. My jsme mu s manželem nechali dát u nás trvalé bydliště. Bohužel má exekusi z platu. Chtěl by si od nás bydliště odhlásit aby nám nedělal problémy. Za prací jezdí a spí na ubytovnách. Jde to odhlást když se nemá kam přihlásit? Děkuji za odpověď

 8. Jana napsal:

  Prosím o informaci ,zda je možné si nahlásit trvalé bydliště do domu ,kde ještě neproběhla kolaudace a nemá popisné číslo.Děkuji za odpověď

 9. zuzka napsal:

  Dobrý den mám dotaz, Jelikož jsme v dosti nepříjemné finanční situaci a hrozí nám exekuce. Bydlíme u rodičů v rd a mám u nich trvalé bydliště i z dětmi. Chtěla bych se odhlásit od nich. Z manželem máme stavební pozemek. Nejdříve tam stála roubenka ta vyhořela a číslo popisné zůstalo. Je možné si tam nahlásit trvalé bydliště? Chtěla bych ochránit rodičů majetek. Děkuji Zuzka

 10. Jindřich Raš napsal:

  Dobrý den, mám tento dotaz. Koupil jsem si byt kde jsem rovněž k trvalému bydlišti přihlásil svou přítelkyni.Po nějaké době ode mě odešla a bydlí u své dcery. Nechce se však z trvalého bydliště odhlásit. Poraďte jak postupovat, aby se ode mě odhlásila.

 11. Marcela napsal:

  Dobrý den,přestěhovala jsem se,ale myslela jsem,že počkám na výměnu dokladů a potom vše vyřídím zaroveň. Samozřejmě jsem udělala chybu a při přehlašování trv.bydliště na živnostenském úřadě jsem zaplatila pokutu z prodlení. Brala bych ano je to v pořádku,ale teď jsem zaplatila pokutu opět na živnostenském úřadě v místě mého nového trv.bydliště.Chtěla bych jen odpověď zda úřednice postupovala správně.Děkuji za odpověď.

 12. misa napsal:

  Hezky den, mam trvaly pobyt u meho byvaleho manzela, koncem kvetna jsem se odstehovala, muze me odhlasit bez meho souhlasu? Dekuji Misa

 13. Bartoníček napsal:

  Dobrý den,prosím o odpověď na můj dotaz.
  Náš syn (23 let) si nabral hodně půjček,které nesplácí a poté se odstěhoval. Teď nám chodí upomínky a už i oznámení o exekuci,chci se zeptat jak mu lze zrušit trvalý pobyt(bydlíme v podnikovém bytě) a jestli si tím pomůžeme,mám tím na mysli, jestli se exekuce vztahuje k aktuálnímu datu trvalého bydliště, nebo k datu kdy si půjčky nabral. Mnohokrát děkuji za odpověď.

 14. Jarča napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je „rozumné“ povolit mým podnájemníkům (druh/družka a jejich dítě) vyřídit v podnájmu trvalé bydliště. Byt je majetkem mého imobilního otce,jsem jeho dcera (pověřená mým otcem v zastupování).Máme sepsanou podnájemní smlouvu (sepisovala realitní kancelář),kde je uvedena doba podnájmu do 31.12.2010 s mož­ností každý další rok prodloužit.Mám obavy,abychom neměli později problémy s případným vystěhováním podnájemníků a nemuseli ji shánět náhradní bydlení. Mockrát děkuji za odpověď.

 15. Vojtěch Kružliak napsal:

  Dobrý den, tyhle informace jsou napsány dost amatérsky a některé jsou lež. Pokud by si autor dal práci a nejdřív zjistil skutečné informace, nemusel by tu psát nesmysly – např. u řídičáku, pokud se mění trvalé bydliště, je ze zákona povinnost do 5 dnů to oznámit a požádat o vystavení nového řidičáku, za porušení této povinnosti je pokuta až 2000 Kč. Ale větu.. „Platnost dokladu změnou bydliště pravděpodobně neutrpí, ale pokud si budete na dopravním inspektorátu něco vyřizovat, nechte si vystavit i nový řidičák.“ může vymyslet fakt jen blbec.
  Takže pane autore, o čem nevíte, buď si to nejdříve zjistěte nebo o tom radši nepiště!!!

 16. Jana napsal:

  Dobrý večer.
  Vlastníme RD s tím,že máme přístavbu kterou řádně pronajímáme.
  Nájemnice nás teď požádala zda by si nemohla u nás zařídit trvalé bydliště.Mohl by nastat později nějaký problém s vystěhováním,nap­ř.kdyby neplnila smlouvu a podobně?Dá se trvalé bydliště zařídit i na rok a po té ho zrušit?
  Ptám se jen kvůli tomu,abych do budoucna např. nepřišla o barák,nebo nemusela něco splácet za dotyčnou osobu apod.
  Děkuji předem za odpověď Jana

 17. Jarda napsal:

  Dobrý den,můžete mi poradit,jestli mohu nechat zrušit trevalé bydliště problematické osobě žijící s námi v obecním bytě. Nájemní smlouva je napsaná na mne. Děkuji Jarda

 18. Miloš Svoboda napsal:

  Dobrý den,
  bydlím u rodičů a chtěl bych je ochránit před mojí případnou exekucí.
  Kde všude si mohu zařídit trvalé byliště?
  Jsem stěhovavý člověk a přelétám z místa na místo.
  Prvořadé je ochránit rodiče před případnou exekucí. Nestačí mít třeba jen poštovní schránku?
  Nebo si mám zřídit u rodičů přechodné bydliště a dál cestovat?
  Byrokracii nerozumím. Děkuji Miloš.

 19. Eva Juříčková napsal:

  Mám dotaz zda je pro změnu trvalého bydliště opravdu nutný občanský průkaz? Bohužel jsem zjistila, že můj OP už ztratil platnost. Tento týden jsem měl v plánu změnu trvalého bydliště uskutečnit. Na obecním úřadě mi však bylo řečeno, že si musím nechat vystavit OP na starou adresu (cca. měsíc) a pak provést změnu trvalého bydliště a následně nechat vystavit nový OP, což mi přijde jako zbytečné plýtvání sil, peněz i času. Nelze provést změnu např. s pasem? Díky…

 20. Zdena napsal:

  Dobrý večer, chtěla by jsem se zeptat, zda je možné se přihlásit k trvalému bydlišti na rekreační chatě s číslem evidenčním, jejíž majitelem je někdo jiný. Souhlas k bydlení máme, musí být nějaký speciální formulář na tento souhlas, když se půjdeme přihlásit na obec?Je možné požádat o vyřízení OP v nějakém rychlejčím termínu, samozřejmě za poplatek?Děkuji.

 21. Culibrk napsal:

  Dobry den.

  Mam otazku. Jsem zivnostnik a menim si trvale vydliste. Bydlim na Kladne a chcu si zmenit bydliste prave na Kladno, ale to mam nahlaseno v mem rodnem meste Jihlava. O co mi jde – musim na zivnostensky, Správa sociálního zabezpečení a financni urad posilat pisemnou zadost? Musim to poslat do mesta trvaleho bydliste, nebo staci na Kladno, kdyz tam jeste nejsem trvale nahlasen? Existuji nejakej formulare v ele. pobode, ktere jenom vyplnim a potom odeslu?

  Predem moc dekuji za odpoved, moc mi to pomuze :). Preji hezky den.

 22. Adéla Poštová napsal:

  Dobrý den,.Budeme se s přítelem a dcerou stěhovat do nového bytu.každý jsme hlášení u rodičů.Musí nás rodiče odhlásit nebo stačí jít na úřad se smlouvou o nájmu a převodu a učinit změnu bydliště podle těchto podkladů?Děkuji.

 23. Culibrk napsal:

  2: Adéla Poštová

  Dobry den.

  Ja jsem byl take prihlaseny u sve matky. Prestehoval jsem se na Kladno a stacila mi akorat najemni smlouva, Obcansky prukaz a 50kc poplatek a trvaly pobyt byl na svete :). Myslim si, ze k tomuto kroku neni treba podpisu rodicu.

 24. Helena napsal:

  Dobrý večer, je možné si uvést ubytovnu jako trvalé bydliště? mám smlouvu o nájmu a povolení taky. Děkuji

 25. Karel napsal:

  Díky za rady!

 26. Jenda napsal:

  zdravim, potreboval bych se prehlasit z puvodniho trvaleho bydliste. Bohuzel bydlim u znamych a tam to prehlasit nejde. Jake mam dalsi moznosti, jde to napriklad na urad? nemam dalsi moznost…a potrebuji zustat v brne…

 27. Marcela napsal:

  Dobrý den,
  po rozvodu jsem zůstala majitelem nemovitosti a nevím,jestli přihlášením přítele k trvalému pobytu nebude mít nárok na majetek můj a mých dětí,popř.kdyby došlo k rozchodu,jak postupovat,aby se odhlásil.Taky bych nechtěla,aby děti z jeho předchozího manželství měly tím,že bude mít u mě trvalé bydliště na cokoliv,co patří mě nárok.Děkuji za odpověď

 28. Lenka napsal:

  Dobry den,bydlim u pritele mam dluhy z podnikani proto bych se chtela odhlasit z trvaleho pobytu musi me nezletile dcery mit stejne trvale bydliste jako ja dekuji za odpoved

 29. Le Martin napsal:

  Podle tohoto clanku jsem zasel novou obcanku ukazat na zdravotni pojistovnu 111 a byl jsem tam za totalniho kretena protoze na karticce adresa neni a oni maji z centralniho registru stale aktualni informace…zdravotni pojistovnu muzete vynechat

 30. jarka napsal:

  Dobrý den,chtela bych v budoucnu prodat byt v osobnim vlastnictví. V bytě jsou trvale hlášené moje dvě dospělé dcery,které zde vice jak 5 let nebydlí.obě žijí v jiném městě v pronajatých bytech.Zajímá mě zda je musím v momentě prodeje svého bytu odhlásit z trvalého pobytu já,nebo tak učiní sami a kam si poté mají nahlásit trvalý pobyt. Po prodeji svého velkého bytu si chci koupit malý a chci v něm být hlášena sama.Děkuji za odpověď

 31. Kristina napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat. Ted se stěhuji do jiného bytu kvůli tomu že dlouhodobě marodím a jen z nemocenské byt neutáhnu, ale zažádala jsem si o příspěvek na bydlení a zjistila že majitelka nemá byty zkolaudované. Tudíž mi příspěvěk zamítnou tak chci požádat o pomoc jak postupovat. Protože pokud byty nejsou zkolaudované a já tam bydlela brala odemě neprávem peníze nebo ne předem děkuji za radu.

 32. Johnb464 napsal:

  There is visibly a bunch to realize about this. I consider you made various good points in features also. dfafdeaadcfe

 33. Pavka napsal:

  <!--texy-->Jsou informace stále platné ?