nav-left cat-right
cat-right

Zařízení ložnice

Přestože si mnoho lidí řekne, že zařízení ložnice není příliš důležité, protože se tam jdeme vždy jen vyspat, není to pravda. V ložnici prožijeme celou jednu třetinu svého života, a proto bychom se v ní měli cítit pohodlně. Je to také prakticky jediná místnost v domě, kterou nebudou navštěvovat naši přátelé a známí, a proto by měla zcela vyhovovat potřebám svých majitelů. 

Uvědomte si, co rádi večer a ráno děláte – pokud si rádi čtete, měli byste si zařídit to správné osvětlení. Jestliže nevstanete bez šálku kávy, je možné si dokonce v ložnici zabudovat kávovar. Vypínače světla by měly být blízko postele nebo akusticky ovladatelné. Prostě, co si vymyslíte, to by tam mělo být – je to vaše relaxační místnost a ve vybavení tedy můžete popustit uzdu své fantazii.

Správná místnost

Při výběru správné místnosti pro ložnici byste se nejdříve měli zaměřit, na kterou světovou stranu směřují její okna. S okny na západ v horkém létě určitě neusnete, ale zase naopak okna na východ skýtají nevýhodu ve slunečních paprscích pronikajících velmi brzy do Vaší ložnice (tato varianta je přesto velmi často doporučována).

Od severu jde chlad, a proto možná nejideálnější variantou jsou okna na jih, pokud tedy nejste ranní ptáčata. S odvětráváním většinou není problém, ale pokud byste věděli, že v místech, kde chcete mát ložnici, se vzduch příliš nehýbe, není to dobrá volba.

Také zvažte, které místo v rámci domu je nejklidnější, protože pro hlídání vašeho dítěte si dnes můžete pořídit vysílačku babysitter, ale až vaše miminko povyroste a bude si pouštět kolem půlnoci kapelu Rammstein, těžko s tím už něco naděláte.

Budoucí ložnice by ale také neměla být příliš chladná – nejlépe se vám bude spát při teplotách okolo 18°C a vzdušné vlhkosti kolem 45 procent.

Pokud dům teprve stavíte a máte možnost sami si vybrat rozmístění místností, není na škodu mít do ložnice přímý vstup z koupelny – po dlouhých dnech v práci si pak budete gratulovat, jak geniálně jste to zařídili. Zde ale skutečně záleží na vašich finančních možnostech – koupelna se sprchovým koutem ke každé ložnici i pokoji pro hosty je ideálem.

Úpravy ložnice

Kancelář

V rodinném domě se většinou nenajde další místnost, kde by bylo možno zařídit si kancelář, a proto tuto roli odnáší tradičně nejklidnější místo v domě – ložnice. Měli byste si ale uvědomit, že ložnice je především místo k odpočinku a spánku, a proto by kancelář měla zabírat co nejméně prostoru. V optimálním případě si kancelář zařiďte mobilní, aby po ukončení práce ji bylo možnost ihned schovat. Pokud to není možné, tak alespoň kancelářskou část ložnice výrazně vizuálně oddělte – práci byste si určitě neměli nosit do postele. Postel je místem pro fyzickou i psychickou regeneraci a navíc v ní určitě nepodáte takový výkon jako u stolu.

Elektronika v ložnici

Jak se říká, všeho s mírou. Techniku z ložnice už zřejmě zcela nevyženeme, ale odborníci ji tam příliš nedoporučují, protože elektromagnetické pole v okolí přístrojů může způsobovat poruchy spánku, podrážděnost a bolesti hlavy. Všechnu elektroniku v ložnici umístěte co nejdále od postele a omezte její množství. Umístění televize do ložnice je více méně na vašem úsudku – pokud vám nevadí usínat při dech beroucím hororu, tak proč ne.

Roztoči

Jestliže jste alergičtí na roztoče, můžete si místo normální matrace a lůžkovin zakoupit speciální antialergenní – tento typ není hromadně prodávaný, protože jak už bylo zmíněno, ne všem vyhovují umělé materiály.

I v případě, že alergičtí nejste, tak roztoči rozhodně nejsou vítanými návštěvníky a pouze vám mohou stěžovat dýchání. V posteli jich žije průměrně 1,5 milionu, ale jejich počet můžete redukovat pravidelným praním matracového chrániče a větráním lůžkovin (včetně matrace) – můžete je třeba jeden den nechat vyhřát na slunci nebo vyfoukat při silnějším větru.

Vůně v ložnici

Pokud se vám hůře usíná, není na škodu zkusit v ložnici bylinkovou aromaterapii – pod polštář nebo na noční stolek si položte nějakou bylinku, která zklidňuje organismus (např. meduňka, třezalka, heřmánek apod.). Vypusťte z hlavy všechny problémy a soustřeďte se pouze na danou vůni – spánek se dostaví zanedlouho. Nesmíte to s bylinkami ale přehnat, při příliš intenzivní vůni neusnete v žádném případě – tehdy bylinky raději odneste a nechte ložnici vyvětrat. Stejné pravidlo platí pro květiny – příliš intenzivní vůně rovná se probdělá noc. Místo rozeskládaných bylinek po ložnici často stačí vůně dobrého čaje a usnete během chvilky.

Zrcadlo NE! Nebo ano?

Zrcadlo v ložnici je neustále diskutovanou záležitostí. Propírají se zde všechny vlivy od těch esoterních přes psychologické po čistě praktické. Zrcadlo v ložnici prý značně zhoršuje spánkovou pohodu a celkově působí na spáče negativně. Jisté vědecké teorie tvrdí, že zrcadlo v ložnici zvyšuje sexuální apetit partnerů, ale skutečností je, že mnohé páry musely zrcadlo z ložnice dříve či později odstranit, protože se jednoduše nevyspaly.

Jak dekorovat ložnici

Komentování bylo uzavřeno.