nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat varnou konvici

Ohřev vody patří mezi velmi časté činnosti v kuchyni. Ať už jste milovník kvalitního čaje nebo fanouškem dobré pražené kávy, horká voda se hodí v každém případě. Nejjednodušší způsob, jak ji získat, je použít varnou konvici. Při výběru se vyplatí ohlížet nejen na její objem. 

Objem konvice patří k základním kritériím, které můžete při nákupu sledovat. Vybírat můžete konvice od půllitrového objemu až po největší dvoulitrové. Zatímco menší mohou být praktické nejen pro domácí použití, ale i na cesty, větší konvice přijdou vhod ve větších rodinách.

Materiál konvice

Dalším faktorem, který je důležitý pro výběr konvice je její materiál. Levnější varianta varných konvic obsahuje kategorii plastových varných konvic. Zatímco dražší modely jsou většinou kovové. V některých případech se dokonce můžeme setkat s kombinací kovu a skla.

Varné konvice bez spirály

Standardem je v dnešní době již nabídka bezspirálových varných konvic. Varná spirála je skrytá za topným dnem a během ohřevu vody nepřichází do kontaktu s vařenou vodou. Usazený vodní kámen se tak i lépe čistí.

Kruhový podstavec

Velmi praktický je i kruhový podstavec, který umožňuje umístění konvice bez přesného natočení na kontakty. Konvice se tak i lépe z podstavce odpojuje.

Bezpečnost varných konvic

Většina dnešních modelů je vybavena jistou úrovní ochrany. Samozřejmostí je automatické vypínání v případě dosažení dobu varu. Některé konvice mohou nabízet dvoustupňový bezpečnostní systém, který navíc dokáže automaticky vypnout konvici, pokud není naplněna vodou.

Vodní filtry

Intenzita usazování vodního kamene závisí na tvrdosti vody, kterou máte v kohoutku. Některé konvice jsou proto vybaveny vodním filtrem, který zamezuje přenosu vodního kamene během nalévání vody.

Vodní filtry mohou být výklopné nebo vyjímatelné. Pokud je filtr vyjímatelný, máte usnadněné jeho vyčištění a stejně tak i čištění samotné konvice.

Regulovatelné varné konvice

Nejnáročnějším uživatelům varných konvic je poskytována možnost regulace teploty, na kterou bude voda zahřátá. Většinou je k dispozici teplota 60, 80 a 100 °C. Některé konvice však umožňují ohřev vody i na 40 °C, který je praktický hlavně pro rychlou přípravu jídla malým dětem.

Udržování teploty

Některé modely navíc umožňují stanovenou teplotu vody nadále udržovat. Stačí do konvice doplnit vodu, nastavit požadovanou teplotu a v libovolném okamžiku budete mít jistotu, že v konvici bude voda o nastavené teplotě. Z bezpečnostních důvodů bude teplota udržována po pevně stanovenou dobu.

Praktické ovládání

Neméně důležité jsou i další vlastnosti, které si možná při běžném provozu nemusíte uvědomovat. Než si vyberete konkrétní varnou konvici, dejte si pozor i na způsob otevírání víka. Neméně důležitá je pak i možnost sledovat aktuální hladinu vody. Pokud bude stupnice umístěná na obou stranách konvice – přijde vhod nejen pravákům, ale i levákům.

Související příspěvky

Komentování bylo uzavřeno.