nav-left cat-right
cat-right

Jak vybrat kuchyňskou troubu

Displej trouba Kuchyňská trouba – do nedávna nepostradatelná potřeba každé domácnosti (a ve formě pece i každé slušné pohádky), dnes vybavení, které může být zcela nahrazeno nebo může nahradit vybavení jiné. V domácnostech se stále můžeme setkat s troubami plynovými, u kterých je se ale těžko dá regulovat provozní teplota, ale trh se pohnul a prakticky všechny dnes nabízené trouby jsou elektrické a s mnohými přídavnými vymoženostmi. 

Co koupit?

Před samotným nákupem trouby se musíte rozhodnout, co budete ve své kuchyni nejvíce používat a jaká je vaše finanční situace. V dnešní době integrace všeho dohromady totiž někdy názvy domácích spotřebičů už ztrácejí smysl – můžete si koupit jak mikrovlnnou troubu s funkcemi pečení, tak kuchyňskou troubu s integrovaným generátorem mikrovln.

A teď vybírejte. Pokud vás příliš netlačí peníze, pak není důvod, proč nekoupit obé, ale jinak udělejte volbu, zda budete spíše častěji péct a mikrovlnku k ohřívání moc nepotřebujete nebo naopak pečení není vaše parketa. Pokud je vaší volbou kuchyňská trouba, čtěte směle dál.

Rozměry – vestavné nebo samostatné?

Před samotným nákupem jste již určitě uvažovali, kam troubu umístíte. U volně stojících sporáků musíte uvažovat se šířkou 50 až 60 cm, ale u vestaveb je to vždy standardizovaných 60 cm. U vestavného typu ještě existuje možnost trouby polyvalentní, tzn. že ji můžete postavit pod samostatnou varnou desku a tuto desku pak ovládat pomocí nastavovacího panelu na troubě.

Design

Dříve byl s jakýmkoli nestandardním designem u spotřebičů problém – nedaly se u nás téměř sehnat. V menších elektro prodejnách tomu tak stále je, ale ve velkých supermarketech byste neměli mít s výběrem celých designových řad problém – hranaté, kulaté, rustikální… Tradičními barvami jsou bílá a černá, dá se koupit také imitace dřeva, ale největší výběr je stále v nerezové barvě.

Prosklení

Protože prosklené dveře jsou dnes standardem a prosklení zabírá velkou část přední strany trouby, je potřeba jej dostatečně odizolovat, aby zbytečně neunikalo teplo. Proto bývají dvířka odizolovány až na čtyřikrát – jednoduše čím více, tím lépe, protože ušetříte na energiích. Sklo bývá zároveň chlazeno speciálním ventilátorem, abychom předešli popálení dětí nakukujících do trouby (při pyrolitickém čištění trouby, kdy je trouba vevnitř zahřáta na 500°C, dosahuje venkovní teplota dvířek max. 60°C).

Funkce kuchyňské trouby

  • Plynulé nastavování teploty – elektrické trouby na rozdíl od těch plynových dokážou skvěle regulovat teplotu s přesností na 1°C
  • Klasický ohřev – klasické pečení pečiva a koláčů (pečení shora, ze zdola nebo z obou stran)
  • Nízkoteplotní funkce – jídlo je stále udržováno teplé
  • Gril – máte rádi křupavou kůrčičku?
  • Mikrovlnka – dobrá mikrovlnná trouba dnes zvládá téměř všechny funkce jako trouba, tak proč by kuchyňská trouba nemohla používat mikrovlny? Obyčejně ale mají trouby méně funkcí než klasické mikrovlnné trouby.
  • Horkovzdušná trouba – tento typ trouby obsahuje ventilátor, který pohybuje horkým vzduchem, nebo kruhové topné těleso.
  • Programovatelné pečení – na moderních troubách lze také přednastavit jak přesně péct určitý recept, a pak už vám stačí vždy jen vybrat ten správný recept.

Klasická vs horkovzdušná trouba

Pečení v klasické troubě v podstatě znamená, že teplo působí zdola, shora nebo zároveň z obou stran. Horkovzdušné pečení je ale rozdílné v tom, že se při něm používá ventilátor, který žene vzduch uvnitř, takže teplota je ve všech částech trouby stejná – můžete tedy péct několik plechů zároveň, aniž by se vůně nebo chutě smíchaly. Spoříte tím tedy čas i peníze.

Při začátcích práce s horkovzdušnou troubou byste si však měli vyzkoušet, jak zvládá některé recepty – proudící vzduch samozřejmě jídlo vysušuje, a proto je ne vždy vhodný. Malé vánoční cukroví je prý ale naopak mnohem křupavější.

Zároveň je potřeba si zapamatovat, že pro požadovaný výsledek potřebujete v horkovzdušné troubě přibližně o 10 procent nižší teplotu než v klasické troubě. Takže pokud v receptu píší, že máte péci při teplotě 200°C, v horkovzdušné troubě nastavte 180°C a nemusíte ji předehřívat.

Horkovzdušná trouba s ventilátorem

Existují dva základní rozdíly mezi současnými horkovzdušnými troubami – mohou obsahovat jen ventilátor nebo kruhové topné těleso. Ventilátor se používá u levnějších typů a pouze rozhání vzduch, který byl předem ohřán jiným zdrojem tepla (jako při klasickém pečení). Tento způsob není ale dokonalý, doporučuje se péct max. dva plechy zároveň a během pečení je také kvůli rovnoměrnějšímu propečení prohodit.

Horkovzdušná trouba s kruhovým topným tělesem

Na rozdíl od ventilátoru je díky kruhovému topnému tělesu do trouby vháněn již ohřátý vzduch, který také lépe proudí, což vám umožní péct ještě více vrstev plechů. Tyto dokonalejší trouby většinou obsahují i klasický ventilátor a obě možnosti můžete používat zároveň. Pokud chcete experimentovat, můžete funkce zkoušet různě kombinovat (třeba i s mikrovlnami, které prohřívají od prostředku).

Rozhodnutí

Jak už bylo řečeno – prvotní rozhodnutí, které musíte učinit zní: Nenahradím troubu na pečení zcela mikrovlnnou troubou nebo mikrovlnku troubou? Pokud jste rozhodnuti koupit troubu, přídavné funkce záleží pak už jen na vašem vkusu a potřebách.

Máte-li již odzkoušeny nějaké recepty v klasické elektrické troubě, pak pro vás může být horkovzdušná trouba poněkud oříšek, ale zařizujete-li novou domácnost a s troubami nemáte moc zkušeností, může vám horkovzdušná trouba přinést mnohé výhody.

Další užitečné tipy

Komentování bylo uzavřeno.